ogródek przydomowy

Zakres ogrodnictwa — uprawiaj własne warzywa i owoce

Możesz uprawiać własne warzywa i owoce w swoim ogrodzie, ponieważ nie musisz posiadać dużego ogrodu, aby uprawiać swoje ulubione warzywa i owoce. Dysponując niewielkim obszarem z dobrym nasłonecznieniem i występującymi przelotnymi opadami deszczu, można uprawiać warzywa i owoce. Nie ma potrzeby posiadania dedykowanej ziemi, nawet jeśli można je uprawiać w torbach, wiszących koszach i pojemnikach. Wybierz miejsce, które jest blisko twojego wzroku, może być blisko twojego okna lub drzwi, abyś mógł dobrze zadbać o swój ogród. Jeśli zdecydujesz się wyhodować określone warzywo lub owoc, spróbuj poznać warunki uprawy, a normalnie w przypadku warzyw potrzeba 6 godzin ekspozycji na światło słoneczne, aby utrzymać zawartość wilgoci w środku. Ten sam poziom kondycji nie dotyczy innych rodzajów owoców lub warzyw, ponieważ czasami rośnie w miejscu częściowo zacienionym. Tak więc decyzja o tym, który z nich będzie rosnąć, zależy również od miejsca, które wybierzesz.

Kiedy już zdecydujesz, gdzie uprawiać swoje owoce i warzywa, musisz sprawdzić siłę swojej gleby, a można to zrobić, testując glebę. Dostarczy Ci informacji na temat pH gleby, czyli ile zasad i kwasów jest obecnych w glebie. Rośliny wymagają akceptowalnego zakresu pH, który pomaga im dobrze pobierać składniki odżywcze, a niektóre rośliny mają bardziej określony zakres pH gleby. Warto również postarać się poznać informacje o tym, ile składników pokarmowych i minerałów zawiera gleba, co można poznać obserwując fakturę gleby. Tekstura gleby oznacza, czy jest to kamienista, piaszczysta, piaszczysto-gliniasta czy ciężka glina, a jeśli gleba utraci swoją teksturę, można ją poprawić, dodając materiały organiczne, takie jak kompost.

Przed przystąpieniem do prac ogrodniczych teren sadzenia należy oczyścić z trawy i chwastów, które można skutecznie usunąć ostrą szpadelką o płaskich krawędziach. Należy to robić ostrożnie, nie tracąc dobrej wierzchniej warstwy gleby podczas usuwania darni. Jeśli lubisz uprawiać warzywa po raz pierwszy, spróbuj uprawiać takie, które są łatwe w uprawie i dostępne lokalnie. Kukurydza zajmuje dużo miejsca i dużo czasu w uprawie, a pomidory, fasola i sałata zajmują mały ogródek i dają dłuższe zbiory. Znajdź od 3 do 5 najlepszych kombinacji roślin, które planujesz uprawiać i upewnij się, że wszystkie te rośliny mają takie same wymagania co do wody, słońca i poziomu pH.

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, ogranicz różnorodność uprawianych roślin. Odpowiednim czasem do sadzenia jest pochmurny dzień, a doniczkę w miejscu, w którym chcesz sadzić, podlej poprzedniego dnia, aby przed sadzeniem miejsce było wystarczająco wilgotne. Jeśli korzeń jest gęsto upakowany i rośnie bez rozprzestrzeniania się po glebie, musisz rozłożyć korzenie w glebie. Musisz zasadzić korzeń głęboko w glebie, aby uniknąć wysuszenia korzenia. Jak tylko zasadzisz korzenie w glebie, podlej roślinę i upewnij się, że ma wystarczającą ilość wody na tydzień. W gorące letnie dni potrzebuje wody częściej.

About the author

sxfqw

Leave a Comment