rośliny wewnętrzne

Wynajem roślin w pomieszczeniach poprawia moralność i produktywność biura

Jako członek firmy zajmującej się wynajmem roślin doniczkowych w Sydney w Australii doskonale zdajemy sobie sprawę z reakcji ludzi w biurach na rośliny doniczkowe. Kiedy instalujemy świeże rośliny, reakcja personelu jest prawie zawsze pozytywna i przyjazna, a większość ludzi chciałaby mieć roślinę przy biurku. Rośliny wydają się poprawiać morale personelu. Z drugiej strony usuwanie roślin nie jest popularne, a kierownictwo czasami prosiło nas o usunięcie roślin pod nieobecność personelu, aby spróbować ograniczyć wpływ ich usunięcia na morale.

Przypuszczam, że to ma sens, że ludzie mają sympatię do zieleni. To część natury, a od milionów lat żyjemy blisko roślin, dopiero niedawno zaczęliśmy zamykać się w betonowych skrzynkach z dala od natury. Przypuszczam, że jak to się mówi, rośliny domowe wprowadzają to, co na zewnątrz… do środka.

Inną rzeczą, którą zaobserwowaliśmy, jest to, że ludzie kochają zadbane i zdrowe rośliny, ale przygnębia ich, gdy roślina nie wygląda najlepiej. Czasami otrzymujemy telefony od zaniepokojonych klientów, martwiących się o roślinę, która może mieć żółte liście (i poza tym jest całkiem zdrowa), ale martwią się, że może umierać, i są zaniepokojeni. Zdrowe i zadbane rośliny poprawiają morale, ale rośliny chore nie. W rzeczywistości mogą obniżyć morale.

Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają nasze obserwacje.

W 1986 roku badanie przeprowadzone przez Joan Aitken i Rodgera Palmera z University of Missouri wykazało, że:

1. Większość badanych kobiet i mężczyzn uważała rośliny domowe za dające wrażenie ciepła w środowisku pracy.

2. Efektywne wykorzystanie roślin w pomieszczeniach może sprawiać wrażenie dobrze zarządzanej organizacji. Tytuł ich referatu brzmiał bardzo trafnie: „Wykorzystanie roślin do promowania ciepła i troski w środowisku biznesowym”. Która firma nie chciałaby mieć dobrze zarządzanego i troskliwego miejsca pracy? Cóż, wydaje się, że dobrze pielęgnowane rośliny domowe pomagają to osiągnąć, a najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z profesjonalnej wypożyczalni roślin doniczkowych.

W 1999 roku Oxford Brookes University przeprowadził badanie zatytułowane „Zielone rośliny poprawiające samopoczucie”, w którym stwierdzono, że:

1. Postrzeganie przestrzeni wewnętrznej przez ludzi jest bardziej pozytywne w obecności roślin doniczkowych.

2. Przestrzeń wewnętrzna była postrzegana jako bardziej zrelaksowana i mniej stresująca dzięki roślinom domowym.

3. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety preferowali siadanie blisko roślin.

Australijska Rada Zielonego Budownictwa przyznaje punkty „Green Star” za wykorzystanie roślin w pomieszczeniach w ocenie przyjazności dla środowiska wnętrza budynku, ale tylko wtedy, gdy rośliny są widoczne dla wszystkich stanowisk pracy. W świetle powyższych badań wydaje się to bardzo trafnym warunkiem.

Jeszcze jedno badanie zasługuje na wzmiankę, a jest to badanie przeprowadzone przez Engelberta Köttera pracującego na zlecenie bawarskiego Ministerstwa Żywienia, Rolnictwa i Leśnictwa. Badanie przeprowadzono w 94 urzędach przez okres dwóch lat i stwierdzono, że:

1. Środowisko w biurach z roślinami wydawało się świeższe, sprawiało, że czuli się mniej zestresowani, sprawiali, że praca wydawała się bardziej ludzka i ogólnie wydaje się, że ulepszają swoje środowisko

2. Rośliny w biurach poprawiły postrzeganie przez pracowników ich dobrego samopoczucia, a także poprawiły współczynnik komfortu w biurach.

3. Dzięki lepszym warunkom i percepcji pracownicy biurowi będą lepiej zadowoleni z sytuacji w pracy; zadowoleni pracownicy = większa wydajność i zadowoleni szefowie.

Więcej informacji na temat innych zalet roślin pokojowych w środowisku biurowym można uzyskać, wpisując w wyszukiwarkę Google następujące słowa: „korzyści z roślin domowych”.

About the author

sxfqw

Leave a Comment