rośliny wewnętrzne

Wymagania świetlne dla domowego ogrodu

Liście muszą mieć Światło

Liście to fabryki żywności roślin, a światło to siła, która pomaga im wytwarzać żywność z elementów powietrza i gleby. Większość roślin potrzebuje wielu godzin nasłonecznienia dziennie, aby rosnąć w sposób zadowalający. Na przykład róże potrzebują co najmniej sześciu godzin. Niektóre rośliny jednak dogadują się z niewielką ilością światła, więc mogą rosnąć w cieniu lub półcieniu.

Dobrą ogólną zasadą do zapamiętania jest to, że zwykle im więcej słońca ma roślina, tym lepiej zakwitnie.

Poranne światło słoneczne jest przyjemne, jasne, ale stosunkowo chłodne; dlatego wschodnia strona twojego domu jest preferowanym miejscem dla roślin.

Popołudniowe słońce jest gorące i ostre, więc zachodnia ekspozycja jest mniej uniwersalna.

Słońce dotykające i ogrzewające glebę jest pożądane wczesną wiosną, aby rozpocząć wzrost roślin. I to jest dobre przez cały rok w chłodnym klimacie. Ale na obszarach z gorącym latem może wysuszać ziemię i przegrzewać korzenie, więc rośliny często wymagają częściowego cienia lub bycia wystarczająco blisko siebie, aby zacienić ziemię, lub posiadania ochronnego dywanu z roślin okrywowych.

Światło

Światło wpływa na życie roślin na wiele sposobów. Naukowa nazwa procesu, w którym zielone rośliny wykorzystują energię świetlną do syntezy węglowodanów (pokarmów) z dwutlenku węgla i wody, to „fotosynteza”, od greckich słów fotos oznaczających światło i synteza oznaczająca łączenie.

Światło dostarcza energii potrzebnej do przekształcenia dwutlenku węgla pobranego z powietrza, wody i niektórych nieorganicznych minerałów w materię organiczną i tlen, który rośliny wydzielają tak długo, jak długo obecne jest światło. Tam, gdzie nie ma światła, fotosynteza zatrzymuje się, a rośliny pochłaniają tlen i wydzielają dwutlenek węgla.

Badania zaowocowały klasyfikacją roślin według ich charakterystyki długości dnia. Jedna grupa, „rośliny krótkiego dnia”, kwitnie, gdy dni są krótkie, a noce długie. „Rośliny długiego dnia” kwitną, gdy dni są długie, a noce krótkie. Na jeszcze inne nie ma wpływu długość dnia i nazywane są „lekko neutralnymi” lub „obojętnymi”.

Poniższa lista obejmuje pospolite rośliny kwiatowe i warzywne zgodnie z ich wymaganiami świetlnymi.

Rośliny dnia krótkiego (10 do 12 godzin świetlnych)

Szparag

Aster

fasolki

Marchewka

Chryzantema

kukurydza

Dalia

Gardenia

poinsecja

Ziemniak (rozwój bulw)

Pelargonia truskawkowa

Słodki ziemniak

Rośliny dnia długiego (14 do 18 godzin świetlnych)

Większość jednorocznych

Buraczany

Cykoria

kapusta pekińska

Koperek

Ziarna

Poślubnik

Cebula

Groszek

Rzodkiewka

szpinak

Begonia bulwiasta

Rośliny obojętne

fiołki afrykańskie

Jarmuż

Kalarepa

brokuły

Sałata

brukselki

aksamitka

Kapusta

kalafior

szpinak

Seler

Piżmian jadalny

Coleus

Pieprz

Collarda

Róża

Rzeżucha

Begonia Semperflorens

Dyniowate

Endywia

Pomidor

Pelargonia

Rzepa

Regulacja światła w ogrodzie

Ogrodnicy na zewnątrz mogą poprawić swoje wyniki, zwiększając ilość i kolejne godziny światła, jakie otrzymują ich rośliny. Biała ściółka (taka jak jasne kamienie), pomalowany na biało budynek lub ogrodzenie lub paski folii aluminiowej umieszczone w ogrodzie będą odbijać więcej energii świetlnej na rośliny, pobudzając je do większego wzrostu. Sadownicy mogą przycinać środek swoich drzew, aby zwiększyć tworzenie pąków kwiatowych, dostarczając więcej światła do środka swoich drzew.

Światło wpływa również na kiełkowanie nasion. Niektóre nasiona kiełkują łatwiej pod wpływem światła niż po zakopaniu w ziemi. Trawy, sałata, seler, lwia paszcza, petunia i kwitnący tytoń odniosą większy sukces, jeśli nasiona zostaną po prostu dociśnięte lub delikatnie zwilżone w podłożu.

About the author

sxfqw

Leave a Comment