jak uprawiać roślinę

Wybór odpowiedniego pojemnika na rośliny zewnętrzne

Od filiżanek po beczki po oleju, nie ma niczego, czego nie można by wykorzystać jako pojemnika na rośliny na zewnątrz. Twój wybór roślin, styl dekoracyjny, budżet i kreatywna wyobraźnia będą miały wpływ na wybór pojemników na rośliny. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz dodawać rośliny do doniczek zewnętrznych.

Bardzo małe pojemniki szybko wysychają i oferują ograniczoną przestrzeń do uprawy, więc filiżanka do herbaty prawdopodobnie nie jest mądrym wyborem. Bardzo wolno rosnące rośliny, takie jak rozchodniki lub kaktusy, będą dobrze rosły w ograniczonym środowisku. Należy jednak pamiętać o potrzebie wody. Niektóre sukulenty potrzebują sporej ilości wilgoci.

Upewnij się, że każdy wybrany pojemnik ma dobry drenaż. Z wyjątkiem roślin stawowych, rośliny ozdobne nie lubią, gdy ich stopy są stale mokre. Jeśli obawiasz się, że twoja mieszanka doniczkowa zostanie odsączona wraz z nadmiarem wody, zakryj otwory pojedynczą warstwą gazety lub filtrem do kawy przed dodaniem gleby do sadzenia.

Donice z gliny lub terakoty

Dostępne w niemal każdym rozmiarze i kształcie, gliniane pojemniki na rośliny to tradycyjne stojaki ogrodowe. Ich wygląd jest szczególnie atrakcyjny w ciepłych i słonecznych projektach ogrodów południowych lub śródziemnomorskich.

Nieszkliwione gliniane doniczki są porowate, co oznacza, że ​​woda w glebie odparuje przez ścianki naczynia. Będą musiały być podlewane częściej niż pojemniki o mniejszej porowatości. Malowane lub glazurowane gliniane garnki zatrzymają więcej wilgoci w upalny dzień.

Te doniczki są ciężkie jak na swój rozmiar. Jeśli sadzisz dużą doniczkę, przeniesienie jej będzie trudne. Jeśli przewidujesz konieczność przeniesienia dużej doniczki z terakoty, umieść ją na ozdobnym wózku na kółkach przed napełnieniem mieszanką do sadzenia. W ten sposób będziesz mógł go przesuwać nawet wtedy, gdy gleba w środku jest wilgotna i ciężka.

Jeśli wyłożysz te pojemniki plastikiem przed sadzeniem, możesz zmniejszyć utratę wody przez boki. Najprostszą rzeczą w użyciu jest plastikowa torba wystarczająco duża, aby dotykać boków doniczki dookoła. Pamiętaj o wybiciu otworów drenażowych w dnie. Kiedy dodajesz swoją mieszankę do sadzenia, ukryj boki torby, wciskając je w mieszankę przed sadzeniem.

Ponieważ wszystkie gliniane garnki są porowate, nie radzą sobie dobrze na zewnątrz podczas mroźnych zim. Wilgoć w garnku rozszerzy się, jeśli zamarznie, często pękając garnek. Cement i inne kamienne pojemniki również często pękają w ujemnych temperaturach z tego samego powodu. Zastanów się, czy będziesz w stanie przenieść swoje doniczki do cieplejszego schronienia na zimę. Jeśli nie będzie to możliwe, a chcesz zachować swoje nasadzenia, wybierz inny rodzaj pojemnika.

Drewniane pojemniki na rośliny

Popularne są beczki po whisky i inne drewniane pojemniki na patio. Ponieważ drewno ostatecznie zniszczy się pod wpływem wody i światła słonecznego, wyłożenie drewnianych pojemników na rośliny ciężkim plastikiem przedłuży ich żywotność i zmniejszy plamy po wodzie na zewnątrz.

Cedr, sekwoja i teak są naturalnie odporne na rozkład wody. Pojemniki wykonane z impregnowanego drewna lub tarcicy zwykle wytrzymują nieco dłużej niż drewno nieobrobione. Jednak niektóre chemikalia stosowane do obróbki drewna nie są odpowiednie dla roślin jadalnych i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zawsze sprawdzaj materiały użyte do obróbki drewnianej donicy pod kątem bezpieczeństwa.

Metalowe garnki, wanny i wagony

Dopóki na dnie jest drenaż, możesz użyć dowolnego metalowego pojemnika do przechowywania roślin ogrodowych. Pamiętaj, że każdy duży metalowy pojemnik będzie ciężki, więc umieść go tam, gdzie chcesz, chyba że ma kółka.

Pojemniki plastikowe i żywiczne

Plastikowe pojemniki na rośliny to najlżejsze i często najtańsze pojemniki do ogrodu. Oczywiście właśnie dlatego Twoja szkółka roślin używa zwykłych plastikowych doniczek.

Możesz znaleźć pojemniki z żywicy, które naśladują wygląd cementu lub glazurowanej ceramiki. Te garnki są przydatne, jeśli nie chcesz się martwić o zamarzanie i pękanie lub nadwagę. Większość jest też całkiem przystojna.

Plastikowe i żywiczne doniczki nie są porowate, więc nie będą tracić wilgoci tak szybko, jak ceramika nieszkliwiona. Ponieważ nie tracą wilgoci, szczególnie ważne jest upewnienie się, że mają wystarczający drenaż na dnie, aby korzenie roślin nie nasiąkały wodą. Wiele pojemników z żywicą ma otwory, które użytkownik końcowy musi otworzyć. Pamiętaj, aby zrobić to przed rozpoczęciem sadzenia.

Cienkie plastikowe doniczki będą miały krótką żywotność, ponieważ w końcu pękną na słońcu. Ponieważ jednak są niedrogie, ich wymiana co kilka lat będzie mniej kosztowna.

Kolor robi różnicę

Ciemne pojemniki na rośliny pochłoną letnie upały. Jeśli korzenie twoich roślin będą zbyt gorące, zostaną uszkodzone lub nawet zabite. W gorącym klimacie wybierz jaśniejsze pojemniki, aby zmniejszyć gromadzenie się ciepła.

Unikaj zewnętrznych spodków do garnków

Wiele pojemników do sadzenia jest wyposażonych w spodki zatrzymujące odpływ wody. Unikaj spodków pod roślinami ogrodowymi, ponieważ są to świetne miejsca do składania jaj przez komary. Twoje rośliny mogą pobierać trochę dodatkowej wody między podlewaniami, chociaż nie zawsze tak jest. Jednak twoje podwórko i taras zostaną opanowane przez komary.

Niezależnie od tego, jaki pojemnik wybierzesz jako doniczkę, pamiętaj o trzech głównych rzeczach: 1) wybierz odpowiedni rozmiar dla swoich roślin. Zbyt mały pojemnik nie będzie miał miejsca do uprawy, a zbyt duży pojemnik przytłoczy i przyćmi twoje rośliny; 2) upewnij się, że twój pojemnik dobrze odpływa; 3) regularnie monitoruj wilgotność gleby i utrzymuj taką wilgotność, jakiej wymagają rośliny. Nie sadź kaktusa i róży w tym samym pojemniku – ich potrzeby wodne są bardzo różne.

About the author

sxfqw

Leave a Comment