jak uprawiać roślinę

Wskazówki, jak uprawiać słoneczniki z nasion

słonecznik (Helianthus annuus) to fascynująca roślina w uprawie, szczególnie dla dzieci. Niezależnie od tego, czy uprawiasz dla zawodów, czy dla przyjemności, skorzystanie z poniższych wskazówek pomoże zapewnić Twoim słonecznikom najlepsze warunki do dobrego wzrostu i zdrowia.

Wybór Gatunków Słonecznika Do Uprawy

Pierwszym krokiem w uprawie słoneczników jest wybór gatunku, który chcesz uprawiać. Na świecie występuje 67 gatunków słonecznika z pojedynczymi lub wieloma łodygami, rosnącymi wysokościami, rozmiarami główek i kolorami. Przeczytaj szczegółowe informacje na temat każdego popularnego gatunku poniżej, aby dokonać świadomego wyboru słonecznika, który planujesz uprawiać.

Pozytywka jest tak zwaną odmianą karłowatą, dorastającą do maksymalnej wysokości 28 cali, dzięki czemu nadaje się do uprawy w pojemnikach.  

 

Miś gatunek słonecznika mniejszy niż Music Box, dorastający do około 12 – 18 cali.

włoska biel słoneczniki, również niewielka odmiana, ale z atrakcyjnym kremowym kwiatem.

Jesienna mieszanka w przeciwieństwie do powyższego, zwykle rośnie ponad 6 stóp wysokości z żółtą i rdzawą główką kwiatową o średnicy 5 – 6 cali.

Największe gatunki słonecznika takie jak rosyjski olbrzym osiąga ponad 15 stóp wysokości z dużą średnicą głowy do 20 cali. Oczywiście większe gatunki słonecznika będą wymagały więcej miejsca niż inne wymienione wcześniej gatunki. Świetna zabawa, jeśli masz miejsce na ich hodowanie.

Jaka jest najlepsza lokalizacja do uprawy słoneczników

Uprawiaj słoneczniki w glebie wystawionej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i osłoniętej od wiatru. Chroń swoje słoneczniki, wspierając łodygę bambusowym kołkiem, gdy tylko słonecznik osiągnie 1 stopę wysokości. Pomoże to wyprostować łodygę i ochroni słonecznik przed uszkodzeniem przez wiatr.

Kiedy słonecznik dojrzewa, duży ciężar główki na wysokiej łodydze sprawia, że ​​słonecznik jest podatny na uszkodzenia spowodowane wiatrem. Ponieważ dziki słonecznik rośnie tylko od 2 do 6 stóp wysokości, ryzyko uszkodzenia przez wiatr jest znacznie mniejsze niż w przypadku słonecznika domowego.

Jaka jest najlepsza gleba do uprawy słoneczników

Posadź swoje sadzonki w dobrej jakości glebie, takiej jak moja ulubiona mieszanka doniczkowa Miracle Grow, która ma dobrą retencję wody, wzbogaconą odżywką dla roślin. Zawsze upewnij się, że gleba jest wilgotna i nie dopuść do jej całkowitego wyschnięcia. Rozważ dodanie obornika do gleby ogrodowej, w której zamierzasz sadzić nasiona lub sadzonki.

Wskazówki dotyczące kiełkowania nasion słonecznika

Jeśli wolisz kiełkować nasiona słonecznika przed zasadzeniem w glebie, ułóż na talerzu co najmniej 10 warstw chłonnego ręcznika papierowego w rolce kuchennej, a następnie namocz go w wodzie. Rozsyp nasiona równomiernie na mokrym ręczniku papierowym przed umieszczeniem ich w ciepłym miejscu, takim jak przewietrzana szafka. Im więcej arkuszy ręcznika papierowego użyjesz, tym lepsza zdolność zatrzymywania wody, co oznacza, że ​​konieczne będzie rzadsze podlewanie.

Sprawdzanie nasion przy regularnym podlewaniu zapobiegnie wysychaniu ręcznika papierowego, co jest szczególnie powszechne w ciepłym otoczeniu lub bezpośrednim świetle słonecznym. Kiedy nasiona słonecznika zaczną kiełkować, posadź w ogrodzie kompost zmieszany z obornikiem na głębokości 2 cali, w odległości 1-2 stóp od siebie.

Siać Ziarna Słonecznika W Doniczkach

Jeśli kiełkujesz nasiona słonecznika w doniczkach, zasiej jedno ziarno w każdej doniczce na głębokość 1 cala w doniczkach o średnicy 3 cali. Użyj dobrej jakości kompostu doniczkowego, takiego jak mieszanka doniczkowa Miracle Grow, zanim przykryjesz górę doniczki przezroczystą folią spożywczą.

Gdy po wykiełkowaniu nad ziemią pojawią się zielone liście, zdejmij folię i umieść doniczkę w pobliżu okna, które w ciągu dnia dostaje najwięcej światła słonecznego. Rano i wieczorem obróć doniczkę o 180 stopni, sprawdzając, czy gleba jest wilgotna.

Jeśli doniczka była za mała lub słonecznik był zbyt długo pozostawiony w doniczce, prawdopodobnie wokół ścianek doniczki nagromadziły się ciężkie korzenie. Ponieważ słoneczniki mają długie korzenie palowe, które mogą rosnąć na głębokość 4 stóp, umożliwienie roślinie osiągnięcia tego etapu w doniczkach poważnie utrudni wzrost.

Przeciążone korzenie można bezpiecznie usunąć, odcinając nie więcej niż 1/3 ostrym nożem. Oderwij i wyrzuć martwą ziemię otaczającą korzenie słonecznika przed sadzeniem w ogrodzie. Pamiętaj, aby nie uszkodzić przy tym pozostałych zdrowych korzeni.

Siać Ziarna Słonecznika W Ogrodzie (Zalecana)

Wysiew nasion bezpośrednio do ogrodu to moja ulubiona metoda, w której odniosłem największe sukcesy. Nasiona słonecznika wysiewaj po minięciu ostatnich zimowych przymrozków i nocnych temperaturach przekraczających 5 lub 10 stopni Celsjusza. Siać w luźnej glebie na głębokość około 50 mm (2 cale) w odległości 1-2 stóp od siebie. Podlewaj nasiona regularnie, aż do wysokości 2 stóp, kiedy pojawi się drugi zestaw liści. Płynny nawóz należy dodawać do wody do karmienia od tego momentu.

Słonecznikowe fakty

 1. słonecznik (Helianthus annuus) to fascynująca roślina w uprawie, szczególnie dla dzieci. Słoneczniki mogą dorastać do 12 stóp wysokości przy średnicy główki do 30 cm (1 stopa).
 2. Główka słonecznika, często błędnie nazywana kwiatem, składa się z 1000 – 2000 pojedynczych kwiatów. Płatki otaczające głowę to kwiaty promieni.
 3. Słoneczniki to jedne z najszybciej rosnących roślin na świecie, dorastające do 30 cm dziennie.
 4. Fascynującą cechą słonecznika jest jego zdolność do śledzenia kierunku padania promieni słonecznych poprzez skierowanie główki słonecznika w stronę słońca. To zachowanie jest określane jako heliotropizm.
 5. Dzikie słoneczniki mają mniejsze nasiona, wyrastają z kilku gałęzi i / lub łodyg z więcej niż jedną główką. Tylko dzięki setkom lat starannej, ręcznie zbieranej selekcji nasion słonecznik domowy jest znacznie większy z pojedynczą łodygą i główką kwiatową.
 6. Słonecznik jest kwiatem stanu Kansas w USA i uznanym kwiatem narodowym Rosji.
 7. Według Księgi Rekordów Guinnessa najwyższy słonecznik, jaki kiedykolwiek wyhodowano, był w 1986 roku przez M Heijmsa w Oirschot w Holandii na wysokości 25 stóp 5,5 cala (776 cm).
 8. Największa główka słonecznika, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Księdze Rekordów Guinnessa, miała średnicę 32 1/4 cala (82 cm), wyhodowana przez Emily Martin z Maple Ridge w Kanadzie w upalne lato 1983 roku.
 9. Chociaż słonecznik pochodzi z Ameryki, 60% światowej populacji słonecznika uprawia się w Europie i Rosji. Gatunki popularne wśród hodowców słoneczników począwszy od najwyższych: Moonwalker, Pastiche, Velvet Queen, Russian Giant oraz mniejsze gatunki Teddy Bear i Big Smile.
 10. Słoneczniki są bardzo skuteczne w przyciąganiu motyli, pszczół i ptaków.
 11. Słoneczniki są wykorzystywane do produkcji oleju słonecznikowego. Jako nasiona są wykorzystywane do karmienia ptaków oraz jako zdrowa przekąska dla dzieci i dorosłych.
 12. Nasiona słonecznika zawierają 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i są bogate w kwasy omega-6, które, jak udowodniono, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nasiona słonecznika są bogate w wapń wraz z wieloma innymi witaminami i minerałami.
 13. Naukowa nazwa słoneczników; Helianthus wywodzi się z dwóch greckich słów, Helios oznaczający słońce i Anthos oznaczający kwiat.
 14. Słoneczniki to rośliny wieloletnie, które rosną każdego roku.
 15. Nasiona słonecznika są toksyczne dla trawy, więc oddal je od trawnika, który zostałby zabity przez spadające nasiona.

Słoneczniki: doskonały wybór dla dzieci

Słoneczniki to doskonały wybór roślin do uprawy dla dzieci. Są atrakcyjne wizualnie, przyciągają wiele owadów, takich jak motyle, pszczoły i ptaki, a ponadto są łatwe w uprawie.

Możesz zachęcić przyjaciół lub sąsiadów do rywalizacji, sprawdzając, kto może wyhodować najwyższy słonecznik. Osobiście mam miłe wspomnienia z bycia 9-letnim dzieckiem, rywalizującym z moim sąsiadem. Jeśli mnie pamięć nie myli, udało mi się wyhodować trzy słoneczniki na wysokości około 6 stóp. Chociaż będąc tak młodym, wszystko wydaje się większe w tym wieku, więc mogę się mylić. Wiem, nie powinienem się chwalić, ale oczywiście wygrałem… naturalnie oczywiście. 🙂 Przepraszamy!!

BBSRC (Biotechnologia i Biologiczny Snauki Rbadania Crada… uff) stworzyli eBook z ćwiczeniami dotyczącymi uprawy słonecznika dla małych dzieci, aby mogły wyhodować własny słonecznik, jednocześnie ucząc się, jak rosną rośliny.

Pielęgnacja roślin słonecznika

Słoneczniki potrzebują dużo podlewania i światła słonecznego, potrzeba około dwóch tygodni, aby się pojawić i 90 dni, aby w pełni urosnąć. Jeśli używasz chemicznego środka chwastobójczego, upewnij się, że nadaje się on do stosowania na słonecznikach lub wyrywaj chwasty ręcznie. Nadmierne podlewanie słoneczników prawdopodobnie uszkodzi główki kwiatowe, szczególnie 20 dni przed lub 20 dni po pełnym rozkwicie.

Wlej około 2 galonów płynnego roztworu nawozu co tydzień wokół korzeni słonecznika, uważając, aby nie wylać roztworu na łodygę, ponieważ stwierdzono, że powoduje to gnicie łodyg słonecznika.

Staraj się ustawić słoneczniki tak, aby spędzały jak najwięcej czasu na słońcu, najlepiej 6-8 godzin lub więcej. Jeśli prognozowane są silne wiatry, odłóż podlewanie, aż wiatr minie, aby zapobiec przewróceniu słonecznika.

About the author

sxfqw

Leave a Comment