rośliny wewnętrzne

Wskazówki dotyczące roślin doniczkowych, aby cieszyć się latem

Dbanie o zieloną okładkę nie jest już tylko sloganem. Ogrodnictwo w domu przeszło długą drogę od hobby po przejściu na emeryturę do podstawowego codziennego obowiązku dla zwykłego tłumu osób pracujących w biurze. Najłatwiejszym sposobem, aby przyczynić się do ochrony środowiska, jest prawdopodobnie wyhodowanie jak największej liczby roślin doniczkowych na balkonie/ganku. Jednak pielęgnacja roślin doniczkowych nie jest łatwym zadaniem. Stały monitoring jest kluczem do tętniącego życiem ogrodu. Spośród kilku problemów, które mogą pojawić się u ogrodnika domowego, jednym jest zapewnienie, że rośliny będą w stanie przetrwać upalny sezon letni. W wielu częściach świata, zwłaszcza w regionach o klimacie tropikalnym, temperatury mogą przekraczać 40 stopni Celsjusza, co jest trudne zarówno dla ludzi, jak i dla roślin. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu zieleni na balkonie w takich temperaturach.

Ostrożnie wybieraj rośliny

Podobnie jak w przypadku płodozmianu w rolnictwie, nawet rośliny doniczkowe wymagają rotacji. Wiedza o tym, które rośliny uprawiać latem, może oszczędzić ci wielu bólów serca, gdy nieadaptująca się roślina umrze z powodu przegrzania. Wybierz rośliny odporne z natury. Przeprowadź własne badania, zamiast polegać na wersji lokalnego opiekuna przedszkola. Przykładami odpornych roślin letnich mogą być kaktusy, letnie rośliny warzywne (ogórek, cebula, pomidory, chilli, dynia, by wymienić tylko kilka), letnie rośliny kwitnące (hibiskus, lilie, petunia, jaśmin itd.), rośliny o jasnozielonych lub białawych liściach, każda inna roślina, która wygląda na odporną. Pamiętaj, aby sadzić mniej roślin kwiatowych w porównaniu z roślinami niekwitnącymi, ponieważ rośliny kwitnące wymagają większej opieki niezależnie od pory roku.

Rozsądnie podlewaj

Chociaż nie trzeba się zastanawiać, że rośliny należy podlewać regularnie i rozważnie, zaskakujące jest, jak wielu ogrodników domowych się myli. Podlewanie nie wystarczy, ważne jest, aby używać odpowiedniej ilości i właściwego sposobu podawania. W szczycie lata ważne jest ciągłe monitorowanie, ponieważ większość roślin wymaga podlewania dwa razy dziennie, raz rano i raz wieczorem. Chociaż poranna woda jest absolutną koniecznością, potrzeba podlewania wieczorem może się różnić w zależności od odporności rośliny. Niektóre rośliny wydają się po prostu wchłaniać całą wodę, którą możesz dać, podczas gdy inne radzą sobie z nieco mniejszą ilością. Kluczem jest monitorowanie wierzchniej warstwy gleby pod kątem suchości i pęknięć. Jeśli gleba jest sucha, dodaj tyle wody, ile potrzeba, aby powierzchnia ponownie była mokra. Jeśli jest popękany, podlewaj nieco głębiej, ponieważ najlepiej byłoby go podlać, zanim pęknięcia zaczną się pojawiać. Oprócz gleby ważne jest również spryskiwanie liści wodą mniej więcej co drugi dzień, aby zrekompensować całkowitą utratę opadów.

Nawozy

Rośliny doniczkowe potrzebują regularnego wspomagania nawozami o każdej porze roku, a sezon letni wymaga najwięcej. Nie oznacza to, że musisz zwiększyć częstotliwość uzupełniania nawozów, oznacza to po prostu, że musisz ściśle przestrzegać rutyny nawożenia bez żadnych pominięć. W przeciwieństwie do sezonu monsunowego, kiedy obfite opady zapewniają, że wysoka częstotliwość nawozów nie jest konieczna (choć nie szkodzi), latem wszystko, czego rośliny muszą się trzymać, aby się odżywiać, to nawozy.

Inne wskazówki dotyczące letniego ogrodnictwa obejmują zapewnienie roślinom jak największej ilości cienia poprzez przenoszenie roślin, czujność na szkodniki i regularne stosowanie leków bez substancji chemicznych w celu ich uniknięcia, a na koniec kochanie roślin i spędzać z nimi czas. Tak, oni to czują!

About the author

sxfqw

Leave a Comment