ogródek przydomowy

Wiosenna pielęgnacja ogrodu – przycinanie drzew krajobrazowych i owocowych w klimacie śródziemnomorskim Przydomowe ogrody

Drzewa liściaste należy przycinać w okresie ich spoczynku, co w klimacie śródziemnomorskim i podobnych łagodnych klimatach zimowych oznacza pod koniec zimy. Nie należy ich przycinać wiosną, ponieważ przycinanie powoduje „wyciekanie” soku rosnącego w roślinie, pozbawiając drzewo cennej energii i składników odżywczych. Jeśli przegapiłeś łódkę, poczekaj do przyszłego roku lub wykonaj bardzo lekkie przycinanie latem.

Z drugiej strony wiecznie zielone rośliny liściaste i drzewa pochodzące z klimatu tropikalnego lub subtropikalnego są prawdopodobnie wrażliwe na zimne i późne przymrozki i mogą spowodować poważne uszkodzenia, jeśli zostaną przycięte zbyt wcześnie w roku. Nie należy ich dotykać, dopóki nie minie cała możliwość przymrozków.

W klimacie śródziemnomorskim najlepszym czasem na przycinanie jest wiosna, ponieważ poprzedza ona główny sezon wegetacyjny roślin. Nie ma sensu pozwalać drzewu wydawać energii na nowy wzrost tylko po to, aby usunąć ten wzrost po miesiącu.

W przeciwieństwie do krzewów i krzewów, celem przycinania drzew krajobrazowych jest rozwój i zachowanie naturalnego kształtu drzewa. Z tego powodu błędem jest skracanie gałęzi, ponieważ zakłóca to naturalny „przepływ” drzewa.

Zamiast tego całe gałęzie i konary należy usuwać u podstawy, czyli tam, gdzie gałąź jest przymocowana do głównego pnia lub grubszej gałęzi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy łodyga wystrzeliwuje do przodu w długą, cienką gałąź, która jest nieproporcjonalna do reszty gałęzi na drzewie. Najlepiej przyciąć takie łodygi.

Przycinanie drzew owocowych

Wśród ogrodników domowych panuje spore zamieszanie co do tego, jak najlepiej przycinać drzewa owocowe. Często zdarza się, że gałęzie są przycięte, jakby drzewo było krzewem róży lub innym kwitnącym krzewem. Jest to technika zapożyczona z rolnictwa, gdzie rolnik jest bardziej zainteresowany maksymalizacją plonów niż zachowaniem naturalnego wyglądu i piękna drzewa.

Moim zdaniem drzewa ogrodowe to przede wszystkim elementy ozdobne, elementy krajobrazu, a dopiero potem owoce. W rzeczywistości, przycinając drzewa owocowe tak, jak przycina się drzewa krajobrazowe (tj. całkowicie usuwając kilka konarów), uzyskuje się to, co najlepsze z obu światów – godny, naturalnie wyglądający okaz, który produkuje wystarczającą ilość owoców, aby zaspokoić potrzeby przeciętnej rodziny.

Zdrowie drzewa

Kolejnym powodem, dla którego nie należy przycinać drzew owocowych metodą rolniczą, jest długoterminowa zdrowotność drzewa. Ciągłe przycinanie, które wiąże się z usuwaniem dużych ilości materiału, wyczerpuje potencjał energetyczny drzewa i czyni je bardziej podatnym na szkodniki i choroby. Pamiętaj, że drzewo, niezależnie od tego, czy owocuje, czy nie, jest najcenniejszym elementem ogrodu, a przycinanie powinno być przeprowadzane tak ostrożnie, zachowawczo i rozsądnie, jak to tylko możliwe.

About the author

sxfqw

Leave a Comment