rośliny wewnętrzne

Wiele zastosowań soli – Cudotwórca

Niedawno czytałem o soli i odkryłem, jak powstało wyrażenie „wart swojej soli” i jaka jest etymologia tego słowa wynagrodzenie Jest. W całej historii sól była bardzo cennym minerałem o niezliczonych zastosowaniach, a dziś sól jest używana na ponad 14 000 sposobów – z niektórych z nich nie zdajemy sobie sprawy, a większości nie w kuchni.

Wiadomo, że sól była używana przez starożytnych Egipcjan, gdzie odparowywali wodę morską, aby zbierać sól, której używali do konserwowania mięsa, ryb… i mumii! Wczesne główne szlaki handlowe rozwijały się głównie wokół handlu solą.

Słowo wynagrodzenie pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego żołd żołnierza salariumco z kolei pochodziło od słowa Sal, słowo oznaczające sól, ponieważ duża porcja soli stanowiła część żołdu żołnierzy w starożytnym Rzymie. I tak doszliśmy do tego wyrażenia warte twojej soli

A co z różnymi rodzajami soli? Oto niektóre z głównych typów:

Niewybredny: Jest w stanie naturalnym ze wszystkimi minerałami śladowymi. Jest tylko myte i odcedzane.

Rafinowany: Jest oczyszczony i pozbawiony wszelkich pierwiastków śladowych. Zmienia również swoją strukturę chemiczną z dużych granulek na mniejsze kryształy.

Tabela: Jest to rafinowana sól, ale aby uniknąć zbrylania się w wilgotnym środowisku, ma dodane środki przeciwzbrylające i wzmocniona jodem, aby zapobiegać chorobom tarczycy.

Koszerny: Jest to sól rafinowana, ale bez środków przeciwzbrylających i zwykle ma grubsze ziarna. Rozpuszcza się łatwiej, ma gładszy smak i jest uważany za bardziej słony niż zwykła sól.

Morze: Jest to efekt parowania wody morskiej. Ponieważ zachowuje swoje minerały śladowe, jest uważany za zdrowszy.

Oto kilka interesujących i użytecznych zastosowań soli:

Solanka Wina

Wiesz, kiedy potrzebujesz butelki schłodzonego wina Naprawdę szybko i nie masz w lodówce? Trochę soli załatwi sprawę. Dzieje się tak, ponieważ sól obniża temperaturę zamarzania lodu, więc woda staje się jeszcze zimniejsza, w ten sposób ją schładzając. Oto czego potrzebujesz:

 • ½ szklanki soli
 • 1 wiadro lodu
 • Wystarczająco dużo zimnej wody, aby zakryć lód

Włóż butelkę wina do wiaderka z lodem, napełnij je lodem, dodaj wodę i sól, a Twoje wino powinno być idealnie schłodzone w ciągu 10 minut!

Odsącz Jane

Więc twój zlewozmywak opróżnia się powoli i chcesz, aby poruszał się szybciej. Prawdopodobnie jest to nagromadzenie szlamu z biegiem czasu, ale nie stresuj się tym, ponieważ Drain Jane powinna się tym zająć. Oto czego potrzebujesz:

 • 1 galon wrzącej wody
 • 1 szklanka sody oczyszczonej
 • ½ szklanki soli

Wlej sól do odpływu, a następnie wsyp sodę oczyszczoną. Zostaw na noc, a przynajmniej na kilka godzin. Goń go z wrzątkiem i patrz, jak bulgocze z przyjemnością i ucieka!

Świeże czy obrzydliwe?

Skąd wiesz, czy jajko jest świeże, czy już minęło? Po raz kolejny sól może pomóc. Oto, czego będziesz potrzebować:

 • 2 łyżki soli
 • 2 szklanki wody

Wymieszaj sól i wodę i wbij jajko do płynu. Jeśli tonie, jest świeże, jeśli pływa, nie jest. Naprawdę proste.

Inne szybkie wskazówki:

Jakie inne ciekawe rzeczy może zrobić sól?

 • Co zaskakujące, może słodzić świeże owoce. Wystarczy posypać szczyptą soli, aby podnieść ich współczynnik słodkości!
 • Zmywarka nie usuwa plam szminki ze szkła? Delikatnie natrzyj plamy solą przed włożeniem ich do zmywarki.
 • Rozluźnij płatki łupieżu we włosach przed umyciem szamponem, aby uzyskać czystsze mycie. Sól może również pomóc w zmniejszeniu ilości używanego szamponu, ponieważ pomoże wytworzyć więcej piany.

To tyle na dzisiejszą lekcję!

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące zastosowań soli, chętnie ich wysłucham.

About the author

sxfqw

Leave a Comment