jak uprawiać roślinę

Uprawa, uprawa i rozmnażanie jarmużu ozdobnego

Wyhoduj te „warzywa”, aby uzyskać jesienny kolor

Kapusta głowiasta jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw liściastych. Wraz ze swoim bliskim krewnym, jarmużem, kapusta jest rośliną o chłodnym sezonie, wysiewaną wiosną na zbiory jesienne i zimowe. Jest podstawowym pożywieniem w wielu krajach europejskich i głównym składnikiem dwóch dobrze znanych potraw, surówki z białej kapusty i kiszonej kapusty.

Opisane i pokazane tutaj rośliny są bliskimi krewnymi kapusty głowiastej, ale są uprawiane wyłącznie do dekoracji, a nie do jedzenia. Są jednak jadalne, ale mają raczej gorzki smak. Mimo to mogą być używane jako kolorowy dodatek do sałatek, tacek z przystawkami lub innych potraw.

Pochodzenie ogrodnicze

Kapusta ozdobna i jarmuż należą do grupy Acephala gatunku Brassica oleracea, członka rodziny musztardowatych, pierwotnie pochodzącego z Europy Południowej i Zachodniej. Kapusta głowiasta, brokuły, kalafior i brukselka również należą do tego gatunku, ale należą do różnych grup. Są to wszystkie rośliny uprawne pochodzenia ogrodniczego i nie występują w naturze. Kapusty ozdobne i jarmuż zostały poddane hybrydyzacji ze względu na ich kolory i kształty liści kosztem smaku.

Kilka odmian

Istnieje wiele odmian kapusty ozdobnej i jarmużu, które można z grubsza podzielić na dwie grupy: te o mniejszych liściach z gładkimi falistymi krawędziami i te o większych liściach z mocno frędzlami, koronkowymi krawędziami. W obu typach zewnętrzne liście są zawsze zielone lub niebieskawo-zielone. Centralna rozeta jest biała lub kremowa lub w odcieniach fioletowo-różowego lub czerwonawo-fioletowego. Istnieje nowsza hybryda F1 o nazwie „Peacock”, z długimi, wąskimi, głęboko pociętymi liśćmi, które nadają roślinie wygląd przypominający płatek śniegu.
___________________________________________________________________________

Jak uprawiać ozdobną kapustę i jarmuż

Kapusta Ozdobna i Jarmuż to rośliny jednoroczne wyhodowane z nasion wysianych późną wiosną. Znakomicie prezentują się w jesiennej i zimowej kolorystyce i można je wykorzystać na wiele sposobów. Kształty liści i kombinacje kolorów stosowane jako rośliny rabatowe zapewniają interesującą paletę dla nietypowych projektów. Idealnie nadają się do doniczek, donic i skrzynek okiennych, zarówno same w mieszance odmian, jak i sadzone razem z roślinami kwitnącymi jesienią, takimi jak chryzantemy. Jedną ze skutecznych metod jest sadzenie różnych kolorów i odmian ciasno razem w koncentrycznych okręgach lub innych geometrycznych wzorach w dużej płytkiej misce lub wannie.

Łatwy w uprawie z nasion

Wysiewaj nasiona na wolnym powietrzu późną wiosną/wczesnym latem na tacach, grządkach lub odkrytych ramach. Lekko przykryj nasiona. Będą kiełkować w ciągu 2-3 tygodni w temperaturze 60°-65°F. Przekłuj sadzonki do pojedynczych doniczek, gdy tylko będą wystarczająco duże, aby można je było obsłużyć. Posadź je tak, aby liścienie (liście nasienne) znajdowały się na poziomie gleby. Trzymaj je w słonecznym, ale chłodnym miejscu. Gleba powinna być bogata i przepuszczalna; dodaj trochę dodatkowej materii organicznej, takiej jak kompost lub pleśń do zwykłej ziemi doniczkowej.

Kapusta ozdobna i jarmuż wymagają dużej ilości wody i cotygodniowego karmienia rozcieńczonym płynnym nawozem. Rosną szybko iw razie potrzeby należy je przesadzić do większych doniczek (lub ich docelowego miejsca, jeśli to konieczne). Można je następnie sadzić w ogrodzie lub wannie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.

Gdy temperatury zaczną spadać późnym latem/wczesną jesienią, przestań nawozić. Liście zaczną wtedy zabarwiać się, gdy odpowiednia temperatura spadnie do 50°F lub mniej. Im łagodniejszy klimat, tym dłużej będą zapewniać kolor.

Odrzuć rośliny, gdy zaczną „pękać” (kwitnąć) później zimą lub wiosną. Możesz pozwolić im kwitnąć i zbierać nasiona, jeśli chcesz, ale lepiej kupować świeże nasiona co roku.
___________________________________________________________________________

Lekarz Roślin

Kapusta i jarmuż są przedmiotem licznych problemów ze strony owadów i chorób.

Uważaj na „przeżuwacze”, zwłaszcza na kapustę i robaki kapuściane. Pozostawią one nieestetyczne dziury w liściach (lub ich brak, jeśli porażenie jest poważne), co zepsuje wygląd rośliny. Usuń je ręcznie i użyj środka owadobójczego.

— Robaki korzeniowe mogą zarażać rozsadniki; później stanowią mniejszy problem dla roślin w doniczkach. Rośliny będą wyglądać na zwiędłe i zaczną spadać. Woda ze środkiem owadobójczym.

— Grzyb maczugi może stanowić poważny problem w rabatach ogrodowych, głównie tam, gdzie uprawiano inne rośliny krzyżowe. Podobnie jak w przypadku robaków korzeniowych, korzenie są atakowane, a roślina będzie wyglądać na zwiędłą, a nawet może umrzeć. Twój szkółkarz może również zalecić specjalny środek grzybobójczy do podlewania, ale może to nie pomóc w zaawansowanych przypadkach. Zniszcz rośliny i usuń zainfekowaną glebę i odczekaj kilka lat przed ponownym zasadzeniem kapusty lub jej krewnych w tym miejscu. Pomaga również zmniejszenie kwasowości gleby poprzez wapnowanie.

UWAGA: Pestycydy stosowane niezgodnie z zaleceniami na etykiecie mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. Używaj tylko pestycydów, które mają etykiety ze wskazówkami do użytku w domu i ogrodzie. Zawsze czytaj i postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.
___________________________________________________________________________

Wskazówki dotyczące zakupów

Nasiona kapusty ozdobnej i jarmużu są dostępne w katalogach nasion wysyłkowych, a czasem w szkółkach. Rośliny doniczkowe są również często dostępne w szkółkach jesienią.

Długość życia: Roczna.

Sezon: jesień i zima.

Iloraz trudności: Łatwy, ale szkodniki i choroby mogą stanowić problem.
___________________________________________________________________________

W skrócie

Wielkość i tempo wzrostu
Szybko rosnące rośliny jednoroczne z kolorowymi liśćmi, które mogą być mocno frędzlowane wzdłuż krawędzi. Może rosnąć do 12 cali lub więcej w poprzek i około 12-15 cali wysokości.

Kwitnienie i zapach
Kwiaty białe lub kremowożółte, bezzapachowe, zebrane w kłos, który „pęcznieje” od środka.

Światło i temperatura
Rośliny potrzebują pełnego słońca, aby zachować zwarty kształt. Temperatury powinny być jednak chłodne – w obszarach z gorącym latem południowa ekspozycja jest zbyt gorąca. Liście zaczynają przebarwiać się jesienią, gdy temperatura w nocy spada poniżej 50°F.

Podlewanie i karmienie
Należy zapewnić wystarczającą ilość wody – nigdy nie pozwól roślinom wyschnąć. Karm co tydzień rozcieńczonym płynnym nawozem latem, ale przestań karmić jesienią.

Gleba i przesadzanie
Użyj bogatej, dobrze osuszonej gleby, która jest neutralna lub lekko zasadowa.

Pielęgnacja
Nic

Propagowanie
Z nasion.

Środowisko
Używaj jako rośliny rabatowe lub w dużych wannach, pojemnikach lub skrzynkach okiennych.

Leave a Comment