porady ogrodnicze

Uprawa róż w suchym śródziemnomorskim klimacie — czy jest zgodna z ogrodnictwem oszczędzającym wodę?

Róże w większości są bardzo wymagające pod względem zapotrzebowania na wodę. Z wyjątkiem wielu gatunków róż pochodzenia śródziemnomorskiego i stepowo-klimatycznego (tj. z Azji Środkowej), znane ogrodnikom odmiany uprawne zużywają, by w pełni wykorzystać swoje możliwości, 3-4 razy więcej niż odporne na suszę krzewy krajobrazowe.

Na przykład słynne hybrydowe róże herbaciane Chrysler Imperial, Królowa Elżbieta czy Pokój, będzie wymagać około 700 mm (30 cali) dodatkowego nawadniania rocznie, w suchym klimacie śródziemnomorskim, który otrzymuje 250-450 mm opadów zimowych. W porównaniu z tym krzewy i krzaki, takie jak Kalina, Pistacja, Melaleuca lub Grevillea, doskonale radzą sobie przy 100-200 mm rocznie, a nawet mniej. Pytanie brzmi, w jaki sposób można uprawiać róże przy ograniczeniach wodnych suchego klimatu?

Zanim odpowiemy, przypomnijmy sobie, jak wyjątkowo wyjątkowy może być wielki krzew róży. Co można porównać do masy ognistoczerwonych floribund przy pobielonej ścianie? A może piękno i zapach tak wielu wspaniałych herbat hybrydowych? W większości ogrodów w stylu śródziemnomorskim znajdzie się miejsce dla róż, jeśli tylko znajdzie się sposób na ograniczenie zużycia wody.

Zdefiniowane łóżka różane

Pierwszym krokiem jest oczywiście ograniczenie powierzchni zajmowanej przez krzewy róż i skoncentrowanie ich tylko w jednym małym fragmencie ogrodu. Wprawdzie ta niewielka część będzie potrzebowała dużo wody, ale można zrekompensować ich duże zużycie, sadząc w pozostałej części ogrodu krzewy odporne na suszę.

Oprócz niektórych z wymienionych gatunków, możesz dodać do listy rośliny, takie jak jałowiec, Leocophyllum, Pittosporum i Carissa, by wymienić tylko kilka. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności skupienie róż w jednym miejscu ma sens projektowy.

Nawadnianie – Oddzielna linia dla klombu różanego

Efektywne wykorzystanie wody wymaga, aby róże wymagały systemu nawadniania oddzielonego od innych krzewów krajobrazowych w ogrodzie. Nie można oszczędzać wody, jeśli rośliny oszczędzające wodę znajdują się na tej samej linii co rośliny spragnione, takie jak róże.

Nie zawsze też rozsądnie jest sadzić róże na tej samej linii, co inne grupy dużych konsumentów, takie jak rośliny miejscowe lub kwiaty jednoroczne, ponieważ chociaż wymagane ilości mogą być podobne, pożądana częstotliwość między podlewaniami jest często zupełnie inna. Pomimo tego, że róże pożerają wodę, są również wrażliwe na brak powietrza w strefie korzeniowej, więc reżim wysokiej częstotliwości odpowiedni dla kwiatów może być bardzo nieodpowiedni dla róż. Jeśli to możliwe, daj różom własny, oddzielny harmonogram nawadniania.

Unikaj podsadzenia

Róże mają tendencję do walki, gdy muszą konkurować o wodę i składniki odżywcze z sąsiednimi roślinami. W tej kategorii znajdują się rośliny prostaty uprawiane w celu poprawy efektu wizualnego płaszczyzny podłoża. Niedosadzone róże nieuchronnie prowadzą do konieczności dodania większej ilości wody, aby zrekompensować pobór przez rośliny niskorosnące.

Zamiast podsadzać, z punktu widzenia oszczędzania wody znacznie lepiej jest rozłożyć warstwę ekologicznej ściółki między krzewami róż. Z estetycznego punktu widzenia można to obrócić na swoją korzyść, stosując dekoracyjne zrębki jako środek do ściółkowania. Ponadto róże skorzystają na niższej temperaturze wierzchniej warstwy gleby i mniejszej konkurencji ze strony chwastów.

About the author

sxfqw

Leave a Comment