jak uprawiać roślinę

Uprawa japońskich klonów z nasion – 5 prostych kroków do sukcesu

Uprawa własnego klonu japońskiego z nasion to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Co może być lepszego niż patrzenie, jak nasionko kiełkuje i staje się małą gałązką, a potem wyrasta na piękne drzewo? Sekretem rozpoczęcia własnego drzewa z nasion jest coś, co nazywa się stratyfikacją. W tym miejscu oszukujesz nasiona, aby pomyślały, że przeszły cykl zamrażania / rozmrażania; zwany także zimą. Oto 5 prostych kroków, które pomogą Ci na drodze:

  1. Zacznij od świeżych nasion. Świeże nasiona zwiększają prawdopodobieństwo, że nasiona będą zdolne do życia. W miarę starzenia się nasion zmniejszają się szanse na wykiełkowanie. Zbieranie nasion z lokalnego drzewa to świetny sposób, aby mieć pewność, że zaczniesz od świeżych nasion, ale pamiętaj, aby najpierw poprosić o pozwolenie! Kiedy nasiona zmienią kolor na czerwono-zielony, będą gotowe do zbioru. Jedna rzecz do zapamiętania w przypadku KAŻDEGO japońskiego nasion klonu: nie ma gwarancji, że otrzymasz drzewo o takim samym kolorze, jak to, z którego zebrano nasiona. Nasiona czerwonego klonu japońskiego będą zwykle czerwone, ale istnieje również możliwość, że może to być skrzyżowanie czerwonego i zielonego drzewa, które może dać drzewo, które ma cechy obojga rodziców. Ale to jest ekscytująca część; Twoje drzewko będzie jedyne w swoim rodzaju! Możesz także kupić małe ilości nasion w serwisie eBay, ale upewnij się, że są to zbiory z bieżącego roku.
  2. Określ, jaka jest „data ostatniego przymrozku” w Twojej strefie. Jest to wiosenny dzień, w którym zwykle można bezpiecznie rozpocząć sadzenie ogrodów. W Maine zwykle jest to tuż po Dniu Pamięci. Teraz odlicz wstecz 120 dni. Jest to przybliżona liczba dni, przez które nasiona będą kiełkować. Jest to data rozpoczęcia procesu stratyfikacji. Może się okazać, że niektóre nasiona wykiełkują znacznie później niż po 120 dniach, ale bądź cierpliwy, niektóre nasiona dopiero późno kwitną, a może kiełkują?
  3. W dniu lub w okolicach dnia określonego w kroku 2 napełnij filiżankę gorącą wodą z kranu, ale nie używaj bardzo gorącej wody. Jeśli gorąca woda wydobywająca się z kranu paruje, może być za gorąca. Wystarczy wyregulować temperaturę zimną wodą. Jeśli woda jest zbyt gorąca, zabije nasiona. Nie przepełniaj kubka, potrzebujesz miejsca na dodanie nasion. Wrzuć nasiona do kubka i pozostaw wszystko na 24 godziny.
  4. Większość nasion znajdzie się teraz na dnie kubka. Nasiona wchłonęły wodę i rozpoczęły proces kiełkowania. Usuń te nasiona i umieść je w małej torebce zawierającej zwilżony piasek, torf, wermikulit lub ich kombinację. Dokładna mieszanka nie jest bardzo ważna, po prostu upewnij się, że jest wilgotna i nie mokra. Osobiście miałem więcej szczęścia z wermikulitem i łatwiej jest znaleźć nasiona, gdy przychodzi czas na ich zasadzenie, ale śmiało używaj tego, co jest dla ciebie najłatwiejsze. Zrób widelcem kilka otworów w torebce, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Włóż bagietkę do lodówki. Umieszczam moje w drzwiach lub pojemniku na warzywa. Pamiętaj, aby umieścić je w miejscu, w którym będziesz je widzieć. Będziesz musiał je co jakiś czas sprawdzać, a jeśli zostaną za czymś wepchnięte, możesz o tym zapomnieć. Od czasu do czasu sprawdzaj torebkę, aby upewnić się, że piasek, torf lub wermikulit są nadal wilgotne, i w razie potrzeby dodaj wodę. Otwarcie torby w celu sprawdzenia wilgoci powoduje również wymianę powietrza w torbie, co pomaga wyeliminować pleśń i grzyby. Jeśli pojawi się pleśń lub grzyb, nie panikuj. Po prostu opłucz nasiona mieszanką 50/50 wody i nadtlenku wodoru i umieść z powrotem w torebce ze świeżym, wilgotnym piaskiem, torfem lub wermikulitem.
  5. Gdy nasiona zaczną kiełkować, zobaczysz małe białe „ogony” wychodzące z nasion. Jesteś coraz bliżej wyhodowania swojego drzewa! Możesz posadzić nasiona na zewnątrz po ostatnich przymrozkach lub skorzystać z metody, która według mnie najlepiej się sprawdza. Tak czy inaczej działa, ale odkryłem, że nie mam dużej kontroli nad pogodą i czasami nie współpracuje. Były czasy, kiedy moje nasiona były gotowe do sadzenia na zewnątrz, ale ziemia wciąż była zamarznięta. Niewiele mogłem z tym zrobić! Zdecydowałam się posadzić nasiona w pojedynczych doniczkach torfowych. Znasz te; te, które pęcznieją po dodaniu wody. Zrób dziurę w górnej części doniczki ołówkiem i umieść w niej ziarno. Utrzymuj doniczki wilgotne, ale nie mokre. Ta metoda daje trochę więcej czasu na współpracę pogody. Pamiętaj, aby zapewnić roślinom dużo światła, gdy zaczną rozwijać liście. Używam lampy fluorescencyjnej zawieszonej nad roślinami, ale jasne okno działa równie dobrze i pamiętaj, aby obrócić rośliny, jeśli zaczną się wyginać w kierunku światła. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest coś, co nazywa się tłumieniem. To wtedy roślina umiera i gnije w pobliżu linii gleby. Jest to spowodowane przez grzyby, które żyją w glebie i zwykle wynikają z braku cyrkulacji powietrza i nadmiernego podlewania. Jeśli znajdę sadzonki wykazujące zgorzelinę, usuwam je z obszaru, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się, reguluję przepływ powietrza za pomocą wentylatora i zmniejszam częstotliwość podlewania. Kiedy możesz uprawiać glebę na zewnątrz, po prostu umieść doniczki w ziemi. Sadzę moje w łóżku, które zrobiłem, aby hodować rośliny przez jakiś czas, dopóki nie będę mógł ich przesadzić do sprzedaży. W przypadku nasion, które nie wykiełkowały, posadź je w zacienionym łóżku o głębokości około 3/8, podlewając je od czasu do czasu. Zostaw je do następnego roku i zobacz, czy jakieś wykiełkowały.

Nowe japońskie klony powinny być zacienione przez pierwszy rok lub dwa, aby zminimalizować prawdopodobieństwo spalenia ich przez słońce. W przypadku małych ilości roślin można zbudować małą klatkę z siatki, która zapewni cień. W przypadku większych ilości krata zawieszona nad roślinami na ramie z drewna lub bloków cementowych jest opcją, ale lepszym rozwiązaniem może być kawałek materiału zacieniającego. Po kilku latach wzrostu rośliny można je przesadzić do stałego miejsca zamieszkania. Pamiętaj, aby wykopać i przesadzić drzewa po ich uśpieniu, aby zapewnić ich przetrwanie.

Gratulacje! Masz teraz piękny japoński klon, którym możesz się cieszyć przez wiele lat, a nawet możesz powiedzieć wszystkim, którzy go komentują, że sam go wyhodowałeś!

About the author

sxfqw

Leave a Comment