ogródek przydomowy

Style mebli z kutego żelaza

Chociaż używany jako ogólny termin do opisania epoki i projektowania historycznego, „vintage” w rzeczywistości odnosi się do lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Vintage można określić jako nostalgiczny, z epoki, którą większość ludzi pamięta z dzieciństwa, a przynajmniej swoich rodziców/dziadków. Ten styl nie jest łatwy do zdefiniowania, ponieważ był trochę nietrafiony. Powojenne meble z lat 40. i 50. zawierały pamiątki rodzinne, stare, z nastawieniem „zrób i napraw”. Elementy z wielu różnych epok zostały zatem włączone. Meble z kutego żelaza były często postrzegane jako przekazywane następnemu pokoleniu z rewolucji przemysłowej i epoki wiktoriańskiej.

Wpływy

Ogromny trend na meble z kutego żelaza eksplodował w Ameryce lat dwudziestych XX wieku dzięki projektantom takim jak John B Salterini, Lee Woodward i Joseph Leinfelder. Salterini wywarł ogromny wpływ; projektant z połowy wieku z Nowego Jorku, który spopularyzował meble z kutego żelaza. Był rzemieślnikiem, który wyemigrował z Włoch iw latach 1928-1953 wykonywał wysokiej jakości meble żelazne do wnętrz i na zewnątrz. Obejmowało to bardzo dekoracyjne stojaki na wino, toaletki inspirowane kuchnią francuską, stoliki koktajlowe, fotele dwuosobowe i świeczniki. Trendy te nieuchronnie przedostały się przez ocean do Wielkiej Brytanii, gdzie wyszukane projekty mebli z żelaza były widoczne w domach wyższych sfer w całym kraju.

Epoka wiktoriańska

Każdy styl, od rokoka po gotyk, cieszył się odrodzeniem w epoce wiktoriańskiej. Najlepszym sposobem na opisanie wystroju tego okresu byłoby określenie go jako luksusowy i bogaty. Meble z kutego żelaza były niezwykle popularne ze względu na fakt, że można je było „obrobić” w skomplikowane, wyszukane projekty. Rewolucja przemysłowa pozwoliła na masową produkcję materiału. Tradycyjni rzemieślnicy wytwarzali bajecznie ozdobne wzory, które zdobiły wiktoriańskie domy. Często określany jako „ciężki” styl dekoracji, wiktoriańska Anglia uwielbiała meble z kutego żelaza. Loki, skręty i zawijasy inspirowane stylem francuskim były popularne zarówno w domach, jak w lustrach, świecznikach, wieszakach na ubrania i stołach. Angielski wiejski ogród nie byłby kompletny bez tradycyjnych krzeseł ogrodowych i ławek z kutego żelaza.

Art Nouveau

Styl dekoracji Art Nouveau pojawił się w latach 90. XIX wieku wraz z ruchem Arts & Crafts. „Nowa sztuka” miała odejść od bardziej tradycyjnych stylów, artystycznych z zakrzywionymi liniami i motywami inspirowanymi naturą. Wpłynęło to również na popularność mebli z kutego żelaza, ponieważ kręte projekty zawierające rośliny, ptaki, kwiaty i winorośl były łatwe do stworzenia.

Odrapany szyk

Ten ruch najlepiej opisać jako kraj francuski, chociaż istnieje wiele różnych odmian i interpretacji. Termin ten powstał dopiero w latach 80. i ma na celu naśladowanie wyglądu starych wiejskich domów z XVIII wieku. Jest pod silnym wpływem antycznych stylów francuskich. Rustykalne, postarzane meble z kutego żelaza dobrze pasują do tego wystroju.

gotyk

Styl gotycki w wystroju wnętrz był pierwotnie inspirowany średniowiecznymi kościołami i architekturą. Na krótko powrócił pod koniec XIX wieku, popularny ze względu na swój wspaniały, dramatyczny styl. Kiedy myślimy o architekturze gotyckiej, myślimy o wielkich katedrach, majestacie, witrażach, skomplikowanych szczegółach i symbolice. Wielbiciele tego stylu używają ciemnych, szczegółowych mebli z kutego żelaza do tworzenia wspaniałych gotyckich wnętrz, w tym kinkietów, świeczników, wyszukanych luster i łukowatych krzeseł.

Uniwersalne meble z kutego żelaza można wykorzystać do odtworzenia wielu stylów wystroju wnętrz w stylu vintage. Nie ma znaczenia, czy chcesz stworzyć elegancką, romantyczną jadalnię, czy rustykalną kuchnię w stylu shabby-chic. Meble i akcesoria z kutego żelaza w stylu vintage mogą być używane do stylizowania przestrzeni z dowolnej epoki.

About the author

sxfqw

Leave a Comment