jak uprawiać roślinę

Siedem najlepszych żywych roślin do Twojego akwarium słodkowodnego

Posiadanie roślin w akwarium słodkowodnym ma kilka zalet. Rośliny dodają tlenu do twojego akwarium, a także działają jako biologiczne filtry uzupełniające, które pomagają utrzymać akwarium w czystości. Z kolei ryby dostarczają roślinom dwutlenek węgla i składniki odżywcze. Żywe rośliny wodne też są dobre dla Ciebie – wyglądają świetnie i sprawiają, że Twoje akwarium wygląda bardziej jak naturalne środowisko. Pomiędzy uszczęśliwieniem i zdrowiem ciebie, ryb i roślin, jest to potrójna wygrana!

Podczas badania możliwości roślin stosuje się kilka czynników:

Po pierwsze: parametry wody – Parametry wody to określone poziomy rzeczy w wodzie, takie jak temperatura i pH. Kiedy woda ma dużo składników mineralnych, mówi się, że jest twarda.

Dwa: Podłoże – Podłoże to powierzchnia, na której żyje roślina lub zwierzę. (Czy sadzisz w skałach, żwirze lub ziemi? Czy roślina unosi się jak liliowiec?)

Trzy: oświetlenie – Nawet rośliny wodne potrzebują światła do wzrostu.

Cztery: kompatybilność ryb – Jeśli na przykład masz ryby roślinożerne, rozważ paprocie i trawy równie dobre jak sałatka.

Najlepsze rośliny są elastyczne we wszystkich powyższych czynnikach z wyjątkiem ostatniego. Istnieje siedem gatunków roślin wodnych, które są odporne i atrakcyjne do umieszczenia w akwarium:

Jeden: paprocie jawajskie – (Microsorium pteropus). Paprocie jawajskie mają zwykle około ośmiu cali wysokości i są krzaczaste z wysokimi liśćmi w kształcie łopaty. Rosną dobrze w wodach o poziomie pH między 5,5-7,5 i temperaturach między 68-82 stopni Fahrenheita. Mogą rosnąć nawet w słabo oświetlonych zbiornikach i wymagają wody o twardości od 2 do 15 stopni. Paprocie jawajskie najlepiej rosną, gdy są przywiązane do pływającego drewna dryfującego, zamiast sadzić korzenie.

Dwa: Miecz Amazonki – (Echinodorus amazonicus). Amazon Sword dorasta do 20 cali wysokości i ma szerokie zielone liście, które się rozchodzą. Najlepiej będą rosły w zbiorniku o pH w zakresie 6,5-7,5. Wymagają również regulacji temperatury wody w zakresie 72-82 stopni. Jeśli chodzi o oświetlenie, zapewnij 50 watów na każde 25 galonów wody. Wymagają takiej samej twardości wody jak paprocie jawajskie i powinny być sadzone w luźnym podłożu i uzupełniane nawozem żelazowym.

Trzy: miecz argentyński – (Echinodorus argentinensis). Miecze argentyńskie dorastają do 18 cali i mają długie, cienkie łodygi. Rozwijają się w temperaturze wody 60-77 stopni i wymagają miękkiej twardości wody. Poza tym ich szczególne potrzeby w zakresie opieki są identyczne jak w przypadku miecza amazońskiego.

Cztery: Hygrophila Polysperma – Hygrophila Polysperma są wysokie, mają 24 cale. Rosną w pęczkach i mają małe czerwonawe lub zielone liście. Zbiornik powinien mieć poziom pH między 6,5-8 i temperaturę między 68-85 stopni. Wymagania dotyczące oświetlenia i twardości wody są takie same jak rośliny Sword. Od czasu do czasu przycinaj Hygrophila Polysperma, ponieważ mają tendencję do rozgałęziania się. Z tego powodu rozsądne może być umieszczenie ich na środku zbiornika i z tyłu, aby miały miejsce na wzrost.

Pięć: roślina parasolowa – (Spathiphyllum wallisii). Rośliny parasolowe mogą mieć wysokość od 8 do 12 cali. Mają wysokie, cienkie łodygi z małymi liśćmi na szczycie każdej łodygi, które rozgałęziają się w kształt gwiazdy. Są to rośliny wymagające dużej konserwacji i potrzebują poziomu pH między 5-7 i temperatury między 72-78 stopni. Do wzrostu potrzebują intensywnego światła i wody o twardości 4-12 stopni. Rośliny parasolowe nie są w rzeczywistości roślinami wodnymi i umrą, jeśli zostaną całkowicie zanurzone w wodzie. Nadal możesz mieć tę wspaniałą zieleń jako część siedliska twoich ryb – po prostu wyhoduj roślinę na powierzchni i zanurz korzenie poniżej.

Sześć: Vallisneria spiralis – To wygląda jak trawa i rośnie do 24 cali. Potrzebuje poziomu ph między 6,5-7,5 i temperatury wody między 60-85 stopni Fahrenheita. Powinien mieć 50 watów światła na każde 50 galonów wody, a woda powinna mieć twardość między 5-15 stopni. Vallisneria spiralis to dobre rośliny dla początkujących akwarystów, ponieważ mają szeroki zakres parametrów wody. Rośliny te najlepiej wyglądają wzdłuż boków lub z tyłu akwarium.

Siedem: Anubias Barteri – Anubias Barteri to szerokie rośliny o szerokich zielonych liściach, które dorastają do 16 cali. Temperaturę wody należy regulować w zakresie 72-82 stopni, a poziom pH waha się tylko w zakresie 6,5-7,5. Są to również divy wodne, nalegające na umiarkowane oświetlenie i twardość wody 8 stopni. Najlepiej rosną przy nawożeniu CO2.

Wszystkie omówione w tym artykule rośliny świetnie prezentują się w akwarium. Pierwsze trzy są najlepsze, jeśli jesteś nowicjuszem ze względu na ich elastyczne potrzeby. Ale jak zawsze, wykonaj badania przed zakupem.

About the author

sxfqw

Leave a Comment