jak uprawiać roślinę

Sadzenie winorośli

Jeśli myślisz o zasadzeniu winorośli i założeniu winnicy, oznacza to dużo inwestycji czasu i pieniędzy. Musisz nie tylko mieć pieniądze i czas, ale musisz znać dokładną procedurę i zasoby wymagane do sadzenia winorośli. Winorośl potrzebuje dobrego terenu pod plantację i jeśli nie wybierzesz odpowiedniego miejsca, najprawdopodobniej zrujnuje to twoją przygodę.

Oceniając przydatność sadzenia winorośli, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Jeśli znasz odpowiedzi na poniższe pytania, połowa pracy jest wykonana.

· Czy powodzie są częstym zjawiskiem na tym terenie?

· Maksymalne i minimalne temperatury miejsca

· Czy spodziewane są opady śniegu iw jakim zakresie?

· Czy gleba nadaje się do drenażu?

· Ilość opadów i czy musisz założyć system nawadniania?

· Stromość zbocza

· Czy istnieje potrzeba zakładania wiatrochronu, czy jest on naturalnie dostępny?

Wejdźmy głębiej i wyjaśnijmy kilka rzeczy, abyś podjął świadomą decyzję przed sadzeniem winorośli.

Sprawdź glebę:

Gleba dostarcza winorośli składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby gleba zawierała niezbędne składniki odżywcze dla rośliny. Idealna gleba do sadzenia winorośli to taka, która ma cienkie podłoże i wierzchnią warstwę gleby. Może to zatrzymać wodę do niezbędnego poziomu, oprócz zapewnienia dobrego systemu odwadniającego. Gleba powinna mieć głębokość dwóch stóp i nie powinna mieć żadnych przeszkód.

Duży nacisk kładzie się na system drenażowy, ponieważ gromadzenie się wody wokół korzeni powoduje gnicie korzeni. Dzieje się tak z powodu przemieszczania tlenu otaczającego korzenie, co z kolei zabija winorośl. Jeśli kolor podłoża jest ciemnoszary, oznacza to, że gleba ma słaby system odwadniający. Jeśli jednak podłoże jest jasne i brązowe, oznacza to, że gleba nadaje się do drenażu.

Jeśli gleba wygląda na lepką, oznacza to, że zawartość gliny jest wysoka i może pomieścić więcej wody. Najbardziej odpowiednią glebą do sadzenia winorośli jest gleba o różnej teksturze, od gliniasto-pyłowej do gliniastej.

Nie zapomnij o wodzie

Przed sadzeniem winorośli należy założyć odpowiedni system nawadniania. W przypadku suchych zaklęć w okresie sadzenia, system nawadniania staje się przydatny. Jeśli odpowiednio podlejesz winorośl, szanse na przetrwanie winorośli są znacznie większe. Ponadto w pełni rozwinięte winorośle wymagają latem wystarczającej ilości wody do prawidłowego dojrzewania. Ponadto woda jest również potrzebna do rozwoju pąków upraw w nadchodzącym roku.

Weź pod uwagę zbocza

Erozja gleby występuje najbardziej na stromych zboczach. Ponadto, jeśli sadzisz winorośl na stromych zboczach, wnoszenie sprzętu na zbocze staje się trudne. Zbocza skierowane na południe często charakteryzują się wczesnym wzrostem w miesiącach wiosennych, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka obrażeń spowodowanych mrozem. Z drugiej strony zbocza skierowane na północ są przeważnie chłodniejsze, co opóźnia wzrost winorośli i potencjalnie pozwala uniknąć szkód spowodowanych mrozem.

Obrażenia od mrozu można również uniknąć, sadząc winorośl na zboczach o nachyleniu około 2-3 procent. Powodem tego jest to, że gdy następuje ruch chłodniejszego powietrza w dół, ciepłe powietrze porusza się w górę. Zimne powietrze gromadzi się w nisko położonych obszarach, a jeśli posadzisz winorośl na tych obszarach, może to zniszczyć owoce.

Po prostu nie będziesz w stanie wyrwać winorośli i zasadzić ich w innym miejscu, gdy zdasz sobie sprawę, że nie wybrałeś właściwego miejsca. Dlatego bardzo ważne jest rozważenie wymagań konkretnej odmiany przed sadzeniem winorośli.

About the author

sxfqw

Leave a Comment