ogródek przydomowy

Sadzenie pomidorów — porady dotyczące sadzenia pomidorów w ogrodzie

W USA i innych krajach ogrodnicy uprawiają więcej pomidorów niż jakiekolwiek inne warzywo. Pomidor to jedna z najpopularniejszych upraw w przydomowych ogrodach. Niektórzy twierdzą, że dziewięćdziesiąt pięć procent naszych ogrodników uprawia pomidory zarówno komercyjnie, jak i do własnego ogrodu. Prawie wszędzie, gdzie znajdziesz jedzenie, pomidory można znaleźć w jakiejś formie. Mogą rosnąć na niewielkim obszarze, przetrwać większość sezonu i są łatwe w uprawie. Są niskokaloryczne i są dobrym źródłem witaminy C.

Wybór obszaru uprawy

Pomidory powinny być uprawiane w pełnym słońcu i sadzone z dala od drzew i krzewów, aby uzyskać jak największy plon. Roślina wymaga obfitej wilgoci i dobrze osuszonej gleby, ponieważ słaby drenaż sprzyja utracie korzeni. Uprawa pomidorów może odbywać się na podwórku lub w dowolnym miejscu z dużą ilością słońca. Należy pamiętać, że pomidory są łatwo zabijane przez mróz, a wczesne rośliny należy przykryć dla ochrony.

Przygotowanie gleby

Pomidory będą rosły na wielu rodzajach gleb, ale preferują dobrze osuszone gliny. Łatwo też rosną w doniczce w oknie lub jako roślina drzewiasta. Pomidory dobrze rosną na wielu typach gleb, ale preferują glebę głęboką, żyzną, przepuszczalną, dobrze zaopatrzoną w materię organiczną i lekko kwaśną. Gleba powinna być uprawiana tylko wtedy, gdy jest wystarczająco sucha, aby nie przyklejała się do narzędzi. Glebę ogrodową można poprawić, dodając zgniły obornik, pleśń liściową, torfowiec lub inne materiały organiczne. Do produkcji pomidorów potrzebne jest dobre zaopatrzenie w azot, fosfor i potas. Niektóre dobre źródła to zielone rośliny uprawiane w glebie, kompost z obornika, minerały skalne i inne składniki odżywcze potrzebne do dobrej produkcji.

Rodzaje pomidorów

Dwa rodzaje klasyfikacji pomidorów dla wielu ogrodników to grupy zdeterminowane i nieokreślone. Zdeterminowani są niżsi hodowcy. Mają mniejszą produkcję, ponieważ łodyga kończy się na grupie kwiatów. Pomidory określonego typu mają tendencję do wiązania i dojrzewania jednocześnie, co ułatwia zbiór i puszki. Rzadko ta grupa wymaga przycinania lub umieszczania w dużych klatkach. Nieokreślone pnącza nie kończą się na kwiatostanach, ale rosną dalej. Pomidory nieokreślonego typu mogą zawiązywać owoce wcześniej, uszczypnąwszy czubki głównej łodygi wczesnym latem.

Konieczne jest rozważenie odmian w zależności od potrzeb lub zastosowania. W przypadku odmian, które najlepiej radzą sobie w Twojej okolicy, pomocne może być zapytanie doświadczonego sąsiada lub lokalnego przedstawiciela, który może również dysponować pomocną literaturą.

Rozpoczęcie produkcji

Prawidłowe ustawienie roślin zapewnia im solidny start, którego potrzebują, minimalizuje stres i pod wieloma względami definiuje cały sezon wegetacyjny. Na wczesność produkcji i ilość produkowanych owoców ma wpływ jakość rośliny i czas jej sadzenia w ogrodzie. Najlepsza roślina pomidora powinna mieć od sześciu do ośmiu cali wysokości i ciemnozielona z krępą, łuskowatą łodygą i dobrze rozwiniętym korzeniem. Zwykle do wyprodukowania tego typu rośliny z nasion potrzeba od sześciu do ośmiu tygodni. W przypadku uprawy z nasion, po rozwinięciu przez roślinę pierwszego zestawu prawdziwych liści, należy je przesadzić w odległości co najmniej dwóch cali od siebie i zapewnić im dużo światła, aby uzyskać krępe łodygi. Sadzonki należy przesadzić do pasteryzowanej mieszanki doniczkowej. Jeśli zaczynasz je w swoim domu, wystaw sadzonki na południowe okno i obróć je, aby zapewnić im jednolite światło.

Sadzenie

Pomidory należy sadzić w ogrodzie, gdy pogoda się ociepli, a temperatura gleby przekracza 60 stopni. Pierwszym krokiem jest przygotowanie gleby poprzez rozdrobnienie jej grabiami ogrodowymi. Usuń wszystkie łodygi liści, z wyjątkiem tych górnych, ściskając je. Wykop małą dziurę w środku mieszanki gleby i kompostu i posadź roślinę. Nie sadzić rośliny zbyt głęboko. Staram się zachować naturalną linię gleby rośliny podczas przesadzania, tak jak rosły w rozsadniku. Jeśli jednak sadzisz rośliny rozpoczęte w mchu torfowym, posadź je około jednego cala poniżej linii gleby, aby zapobiec wysychaniu. Należy je wykonywać wieczorem lub w pochmurny dzień, aby rośliny nie więdły i nie przesuszały się. Gdy roślina znajdzie się na miejscu, wypełnij wokół nowej rośliny drobną ściółką. Ogólnie rzecz biorąc, używaj jednoczęściowego kompostu na trzyczęściową glebę. Zawsze upewnij się, że gleba i kompost są bardzo dobrze wymieszane. Użyj tektury z recyklingu, aby zrobić kołnierz roślinny (o wysokości od 3 ½ do 4 cali). Zszyj kołnierz razem, aby utworzyć koło o średnicy 4 cali. Wciśnij kołnierz o cal w ziemię, tak aby roślina znajdowała się pośrodku.

Nawóz

Nawóz stosowany tylko podczas sadzenia nie dostarczy odpowiednich składników odżywczych przez cały sezon i będziesz miał słabą produkcję. Spowoduje to intensywny wzrost wegetatywny, ale słabe zawiązywanie owoców. Nawozić po raz pierwszy, gdy pierwsze owoce wyrosną w jednej trzeciej. Można użyć jednego funta azotanu amonu (33-0-0) lub równoważnego nawozu na 100-metrowy rząd lub jedną płaską łyżkę stołową na roślinę. Wymieszaj nawóz z glebą, a następnie wodą, uważając, aby nawóz nie dostał się na liście. Drugi zabieg należy wykonać dwa tygodnie po pierwszym dojrzałym owocu, a trzeci miesiąc później. Po nawożeniu obficie podlewamy rośliny.

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, powinieneś być na najlepszej drodze do uprawy zdrowych i smacznych pomidorów.

About the author

sxfqw

Leave a Comment