jak uprawiać roślinę

Sadzenie pietruszki w fazie z księżycem

PIETRUSZKA

Uprawiana ekstensywnie w wielu ogrodach warzywnych pietruszka jest rośliną dwuletnią, najczęściej traktowaną jako roślina jednoroczna. Kulinarne zastosowania pietruszki są liczne. Jej chrupiące zielone liście są aromatycznym i pożywnym dodatkiem do sałatek. Pietruszka może być posypana ziemniakami – puree, w całości lub w formie sałatki – a jej zastosowanie w sosach smakowych, zupach i farszach jest szerokie.

Sadzenie i kultura

Pietruszka jest zwykle sadzona w marcu lub kwietniu, kiedy księżyc rośnie. (tj. zwiększające się oświetlenie) Jest to roślina dwuletnia, która dobrze radzi sobie zarówno w otwartym słońcu, jak iw półcieniu. Odpowiednia jest każda zwykła gleba ogrodowa, która nie wysycha zbyt szybko, jest bogata w azot i nie jest nadmiernie zasadowa.

Sadzenie pietruszki w fazie księżyca

Pietruszkę należy sadzić, gdy księżyc jest w drugiej kwadrze (tj. woskowaniu) oraz w następującym znaku zodiaku: Skorpion

Ponieważ nasiona pietruszki kiełkują powoli, najlepiej przed sadzeniem namoczyć je w letniej wodzie na 24 godziny. Nasiona zwykle kiełkują przez cztery tygodnie. Jedna paczka nasion powinna zasiać rząd o długości 100 stóp. Umieść nasiona w płytkim rowie, który został nawożony kompostem i dobrze zgniłym obornikiem i przykryj około 1/4 cala drobnej gleby. Sadzić rzędy w odległości około 12 do 16 cali od siebie. Aby uzyskać gęsty wzrost, niechciane sadzonki należy przerzedzić, tak aby dojrzałe rośliny znajdowały się w odległości co najmniej sześciu cali od siebie. Liście można również przycinać. Aby uniknąć uszkodzenia płytkich korzeni podczas pielenia, posadź rzodkiewki między pietruszką. Rzodkiewki wypchną chwasty i pomogą zaznaczyć rzędy pietruszki.

Pietruszka zimuje, jeśli zostanie osłonięta lekką ściółką podczas bardzo niskich temperatur. Jedna z najwcześniej pojawiających się wiosną roślin zielonych, pietruszka kwitnie w drugim roku. Aby zapobiec zawiązywaniu nasion przez zioło, kwiaty, które wyglądają jak koronka królowej Anny, należy odciąć, gdy tylko się pojawią.

Jesienią zioło można wykopać, przesadzić do doniczek i przenieść do domu, gdzie będzie nadal dostarczać świeżych liści przez całe zimowe miesiące. Należy uważać, aby wykopać jak najwięcej korzeni, a część zewnętrznych liści należy odciąć od rośliny. Rośliny doniczkowe można również uprawiać z nasion w pomieszczeniach.

Żniwny

Pierwsze delikatne gałązki można ciąć, gdy tylko liście będą dobrze uformowane. Od tego momentu liście wraz z częścią łodygi można przycinać w razie potrzeby. Zwyczajowo cięte są tylko zewnętrzne liście. Ta praktyka pozwala sercu rośliny nadal rosnąć i wytwarzać więcej liści.

Do stosowania jako aromat, liście mogą być cięte i suszone. Delikatne części łodyg są odcinane od roślin i umieszczane na sicie w zacienionym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Po dokładnym wysuszeniu można je rozkruszyć i przechowywać w małych, szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Natkę pietruszki można również zamrozić na zimę. Oderwij listki i rozłóż na blaszce. Szybko zamroź i przechowuj, hermetycznie, w plastikowej torbie, aby użyć trochę na raz

Odmiany

Champion Moss Curled jest łagodny w smaku i chrupiący. Giant Italian to mocny producent. Hamburg jest preferowany ze względu na obfity wzrost i odporność oraz gruby, jadalny korzeń.

About the author

sxfqw

Leave a Comment