rośliny wewnętrzne

Różnica między brazylijskim drewnem wiśniowym a tekiem w meblach ogrodowych

Brazylijskie drewno wiśniowe i teak to materiały meblowe uwielbiane za trwałość i klasyczny design. Te dwa są używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – od podłóg po meble ogrodowe, od schodów po kajaki, są one preferowane przez wielu, ponieważ są zarówno odporne na warunki atmosferyczne, jak i wytrzymałe.

Jeśli nadal nie podjąłeś decyzji, jaki rodzaj materiału spośród tych dwóch jest dla Ciebie odpowiedni, czytaj dalej, ponieważ przedstawiam zalety i wady brazylijskiego drewna wiśniowego i drewna tekowego. Udzielę również wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji.

Tek

Główną cechą drewna tekowego, która czyni go jednym z najlepszych gatunków drewna do produkcji mebli, jest wytrzymałość. Jego trwałość jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają ten materiał do mebli, takich jak leżaki, zestawy jadalne, krzesła i ławki. Pochodzący z krajów takich jak Birma, Indonezja, Filipiny i Tajlandia teak jest rodzajem tropikalnego drewna liściastego używanego jako materiał do przedmiotów wymagających wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne. Teak ma wysoką zawartość oleju, dzięki czemu doskonale nadaje się do zanurzenia w każdych warunkach pogodowych.

Oprócz ochrony przed zużyciem, teak jest również łatwy w utrzymaniu. Wystarczy konserwacja za pomocą uszczelniaczy lub po prostu mycie wodą z mydłem kilka razy w roku.

Jedną z głównych różnic między tekiem a brazylijskim drewnem wiśniowym jest elastyczność – ta pierwsza jest znacznie bardziej elastyczna niż ta druga, więc jeśli planujesz przeróbkę lub modyfikację mebli, nie będziesz mieć trudności z zrobieniem tego na teku. Ponadto teak jest droższy – na pewno będziesz musiał wydać więcej gotówki, jeśli wybierzesz to zamiast drewna wiśniowego.

Powodem, dla którego teak jest droższy niż inne rodzaje drewna, jest to, że nie jest łatwo go zdobyć. Możesz łatwo znaleźć sklep meblowy, który sprzedaje teak, więc bez problemu możesz je kupić i dostarczyć do domu bez żadnych problemów, ale musisz wiedzieć, że w większości przypadków jest to możliwe, zdobycie tych produktów nie jest takie proste . Wysoka cena wynika z niedoboru drewna tekowego – istnieje duży popyt, ale podaż starego drewna tekowego nadal powoli spada. Istnieje wiele problemów ekonomicznych i środowiskowych (takich jak kwestie wylesiania i odległości w żegludze) dotyczące drewna tekowego pochodzącego z krajów Azji Południowo-Wschodniej, ale istnieje alternatywa: plantacja drewna tekowego – który jest sadzony w celu gospodarki leśnej; wyłącznie w celach handlowych/ekologicznych.

Nie poświęcisz niczego, jeśli zdobędziesz teak z plantacji, ponieważ jest on tak samo wytrzymały jak stary teak. Teak z plantacji o niższej gęstości to mit – badania mówią, że te same właściwości (jak oleiste żywice, które czynią go trwałym i odpornym na termity) nadal istnieją. Teak z plantacji może rosnąć w innych tropikalnych miejscach, takich jak Meksyk, Kostaryka lub inne części Ameryki Środkowej, a jakość, którą znajdziesz w tych produktach, będzie miała te same wspaniałe cechy, co starodrzew z Azji Południowo-Wschodniej.

Teak jest droższy niż brazylijskie drewno wiśniowe, ale to drugie może być również nieco droższe. Jeśli jednak myślisz o meblach, które przetrwają dziesięciolecia (a nawet całe życie), nie pomylisz się z tekiem. Jest to produkt, który zwykle jest przekazywany z pokolenia na pokolenie; funkcjonuje jako pamiątka dla wielu rodzin, więc inwestycja w niego z pewnością będzie warta twoich pieniędzy.

Brazylijskie drewno wiśniowe

Znane również jako Jatoba, brazylijskie drewno wiśniowe jest kolejnym dobrze znanym materiałem odpornym na wilgoć, stosowanym w produktach takich jak podłogi, szafki, drzwi i inne rodzaje stolarki wymagającej wytrzymałości. Podobnie jak teak, drewno wiśniowe jest piękne i trwałe, a jedno i drugie jest w stanie wytrzymać nawet najgorsze warunki pogodowe.

Mając głęboki czerwony / czerwonawo-brązowy / bordowy odcień (czasem z czernią lub innymi odcieniami ciemniejszych refleksów), brazylijska wiśnia jest znanym substytutem drewna tekowego. Pod względem polerowania i używania wykończenia, ten plami szczególnie dobrze. Bardzo duża gęstość drewna wiśniowego może mieć jednak pewne wady. Piłowanie jest oczywiście możliwe, ale cięcie może być dość trudne, ponieważ może powodować stępienie narzędzi. W większości przypadków musisz wykonać wstępne nawiercenie, zanim coś na nim przybijesz. Należy również uważać, aby pamiętać, że drewno to jest o około 230% gęstsze niż teak.

Jedną z różnic między drewnem wiśniowym a drewnem tekowym jest zmiana koloru z upływem czasu. W przypadku pierwszego, ciemniejszy kolor pojawi się, jeśli zostanie wystawiony na działanie światła – kilka miesięcy ekspozycji na słońce sprawi, że będzie nieco ciemniejszy i tak pozostanie. Jednak w przypadku drewna tekowego kolor zmieni się na szarobrązowy, gdy zostanie wystawiony na zewnątrz. Musisz zwrócić uwagę na ten szczegół, zwłaszcza jeśli zależy Ci szczególnie na kolorze (nie musisz się martwić pogorszeniem jakości z powodu ekspozycji na zewnątrz, ponieważ jakość pozostanie taka sama). Niektórzy ludzie wolą jasny/stary wygląd, podczas gdy inni zawsze chcą głębokiego czerwonego/bordowego odcienia. Oceń swoje preferencje dotyczące stylu, aby wiedzieć, który będzie dla Ciebie odpowiedni i jaki będzie ogólny wygląd Twojego otoczenia.

About the author

sxfqw

Leave a Comment