gardening tips

Rośliny do zacienionego ogrodu

Dla większości ogrodników ważnym aspektem przy wyborze domu jest wygląd ogrodu. W idealnej sytuacji wszyscy chcielibyśmy mieć ogród wychodzący na południe z otwartą, nasłonecznioną stroną. Ale nie zawsze jest to możliwe. Prawdą jest, że każdy ma trochę cienia w swoim ogrodzie, czy to przez płot, budynek czy drzewa. Jednak nie rozpaczaj. Jeśli masz zacieniony ogród lub obszar w ogrodzie, który pozostaje bezsłoneczny przez większą część dnia, możesz wybrać wiele roślin, które będą dobrze się rozwijać w takich warunkach. Oto tylko kilka.

Jeśli twój ogród jest w cieniu przez większą część dnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie skierowany na północ. Ogrody od strony północnej są z reguły zimne i bezsłoneczne. Są to jednak idealne warunki dla wielu roślin kochających cień. Ogród wychodzący na północ również wydaje się być bardziej wilgotny, co tak się składa, że ​​przemawia do tych samych roślin.

Drzewa kochające cień

Drzewa kochające cień to zwykle mniejsze odmiany, ponieważ w naturze preferują one wzrost w bardziej zacienionych obszarach lasu, na przykład pod baldachimem wyższych drzew. Cornus sanguine lub Dereń to małe drzewo liściaste, które dorasta do wysokości 10m. Jest uprawiany głównie ze względu na uderzający kolor łodyg zimą. Łodygi ‘Winter Flame’ zimą przybierają odcienie pomarańczowo-żółtego, pomarańczowo-czerwonego i czerwonego, co sprawia wrażenie migoczących płomieni. Taxus Baccata lub Yew to wiecznie zielone drzewo ozdobne, które bardzo toleruje średni i gęsty cień. Preferuje również wilgotne, przepuszczalne gleby. Acer palmatum lub japońskie klony tolerują półcień i są dobrze znane ze swojej pięknej kory i jesiennego koloru. Chociaż będą tolerować cień, nie lubią silnych wiatrów, więc upewnij się, że umieściłeś je w osłoniętym miejscu w ogrodzie.

Byliny kochające cień

Bergenia lub Elephant’s Ears to wytrzymała, wiecznie zielona bylina, która toleruje częściowy lub pełny cień. Ma duże mięsiste liście i kwiaty od kwietnia do maja. Zimą liście niektórych odmian przybierają uderzająco purpurowy kolor. Odporne pelargonie lub Cranesbill są warte dodania do zacienionego ogrodu. Nisko rosnąca, o rozłożystym pokroju, ta bylina ma kwiaty w wielu odcieniach i będzie kwitnąć przez całe lato. Ajuga lub trąbka pospolita dobrze pokrywa teren częściowo zacieniony. Większość ma niebieskie lub różowe kwiaty i bardzo dobrze rośnie pod drzewami lub dużymi krzewami. Cyklamen to kolejny miłośnik cienia, który szczęśliwie rośnie pod drzewami lub krzewami, a raz posadzony pozostanie w ziemi przez lata. Dzięgiel to efektowna roślina architektoniczna, która doda wysokości i struktury zacienionej obwódce, chociaż można uzyskać kilka mniejszych odmian. Jego liście są wypukłe z małymi kwiatostanami na początku lata. Hosty są idealnymi roślinami okrywowymi w zacienionych, wilgotnych miejscach. Są uprawiane ze względu na ich uderzające liście, które występują w różnych kolorach od żółtego, zielonego do niebieskiego.

Krzewy kochające cień

Aucuba japonica lub japoński laur to wiecznie zielony krzew o błyszczących zielonych lub barwnych liściach. Doskonale czuje się w pełnym cieniu i toleruje większość warunków glebowych, o ile nie jest podmokły. Jesienią ma efektowne czerwone jagody i może być również używana jako roślina żywopłotowa. Kamelie mogą być nieco kapryśne i podatne na wiosenne przymrozki, ale warto je uprawiać w zacienionym ogrodzie ze względu na różnorodność kształtów i kolorów kwiatów. Wolą lekko kwaśną glebę z dala od silnych wiatrów. Kamelie można z powodzeniem uprawiać w doniczkach ogrodowych wypełnionych kompostem z wrzosowatych. Ułatwia to ich przenoszenie w celu ochrony przed wczesnymi przymrozkami. Mahonie to bardzo wytrzymałe, wiecznie zielone krzewy o jasnożółtych kwiatach zimą. Niektóre odmiany będą rosły w pełnym cieniu. Euonymus to kolejny łatwy w uprawie wiecznie zielony krzew. Jest uprawiany ze względu na liście, które występują w różnych zieleniach i często są różnorodne. Pieris to średniej wielkości zimozielony krzew uprawiany ze względu na błyszczące liście, które wiosną zmieniają kolor z czerwonego na zielony. Krzew najlepiej rośnie w miejscu zacienionym, z dala od silnych wiatrów.

Sadzenie zacienionej części ogrodu podlega próbom i błędom, podobnie jak większość nasadzeń ogrodowych. Monitoruj cień w swoim ogrodzie i zanotuj te obszary, które są najbardziej nasłonecznione i te, w których prawie go nie widać. Te rośliny, które tolerują pewne ilości cienia, mogą wymagać przeniesienia, aby znaleźć miejsce, które najbardziej im odpowiada, ale to jest w porządku, dobra znajomość naszych ogrodów pomaga im rozwijać się w pełni i nie ma powodu, dla którego zacieniony ogród nie może wyglądać tak olśniewająco jak ktoś, kto cieszy się słońcem.

Leave a Comment