ogródek przydomowy

Raj Utracony – Ogród Eden

John Milton urodził się 9 grudnia 1608 roku w Londynie. Milton bardzo ładnie łączy ruch renesansu i reformacji w swoich wielkich dziełach literackich. Niektóre z jego wkładów literackich to „Oda o poranku Narodzenia Chrystusa”, „Raj utracony”, „L’Allegro” i „II Penseroso” (1633), „Comus” (1634), „Lycidus” (1637), „Raj Odzyskany”, „Samson Agonisttes”.

„Raj utracony” Miltona to wielka epopeja. Jest to jeden z największych angielskich eposów wszystkich epok. Wydobywa silną energię intelektualną i twórczą poety. „Raj utracony” opowiada głównie o Bogu, Szatanie, Adamie, Ewie, walce o niebo między Bogiem a Szatanem, stworzeniu naszego pierwszego mężczyzny i kobiety – Adama i Ewy, ich szczęśliwych godzinach w Ogrodzie Eden.

Bardzo żywy i dokładny opis Ogrodu Eden otrzymujemy w czwartej księdze „Raju utraconego”. Milton bardzo ładnie pokazuje piękno Raju. Dowiadujemy się, że ogród Eden Miltona i ziemski raj zostały zasadzone przez Boga Wszechmogącego na wschód od Edenu. On pisze:

„Eden rozciągnęła swoją linię

Od Auran na wschód do miasta królewskiego

O wielkiej Seleucji, zbudowanej przez królów greckich,

Albo gdzie synowie Edenu dawno temu

Mieszkał w Telesarze”

Każdy obiekt Ogrodu Eden jest ładny, pełen świeżości i naturalności. Każde drzewo Edenu jest pełne owoców i kwiatów. Są bardzo piękne. Poznajemy DRZEWO WIEDZY i DRZEWO ŻYCIA. Różne rodzaje drzew jak cedr, sosna jodła tworzą bardzo ładny obraz. Drzewa te tworzą naturalną granicę Ogrodu Eden. Każde drzewo jest pełne owoców. Wszystkie drzewa Ogrodu niosą owoce i kwiaty, które błyszczą jasno, gdy padają na nie promienie słoneczne.

Drzewa Ogrodu są pełne owoców, które są naprawdę smaczne i pełne bogactwa. Drzewa te nie są sadzone sztucznie. Są pełne naturalnego bogactwa i walorów. Eden jest pełen naturalnych skarbów. Są trawniki, polany, doliny, na których swobodnie i szczęśliwie pasie się bydło. Cała natura dała wszystkim skarby do dekoracji Raju. Są różne kwiaty o różnych kolorach i zapachach. Adam i Ewa często odpoczywają w zacienionych jaskiniach Ogrodu.

Nawet jaskinie są ozdobione owocowymi drzewami i winoroślą. Wodospady wydają cichy i szemrzący dźwięk. Woda jest czysta jak lustro. Ptaki śpiewają bardzo słodko z drzew. Powietrze Raju jest czyste i pełne słodkiego zapachu. Na łonie tak pięknej przyrody dwa najpiękniejsze boskie stworzenia pielęgnują swój związek. Nie są świadomi wszystkich dziwnych planów szatana.

Milton dał obszerny opis świata flory i fauny. Cały świat flory przyczynił się do dekoracji Raju. W Ogrodzie zerkają tu i ówdzie różne gatunki róż i jaśminów. Te kwiaty różnią się zapachem i kolorem. Krokusy, hiacynty zdobią podłogę Ogrodu. Nawet królestwo zwierząt jest bardzo dobrze opisane przez Miltona. Są niedźwiedzie, tygrysy, słonie i inne gatunki zwierząt. W sumie bardzo trudno jest opisać tak miłą atmosferę.

Niebo, ziemia, horyzont, rzeka, wodospad są pełne słodkiego zapachu i dźwięku. Naprawdę trudno znaleźć odpowiednik tak wspaniałego ogrodu jak Garden of Eden. Dźwięki ptaków są rozkoszne dla uszu człowieka. Wschody i zachody słońca w Ogrodzie to naprawdę jedne z najbardziej poszukiwanych i najpiękniejszych scen.

Tak więc Milton bardzo dokładnie podaje nam szczegółowy opis Ogrodu Eden. Milton jest drugim wielkim poetą Anglii, który stoi po Szekspirze w przybliżaniu czytelnikom natury słów i zdań. Milton jest miłośnikiem Natury. W Księdze 4 opowiada ponury opis natury, a także uroki Adama i Ewy. Milton zawsze zajmuje się dostojnymi i majestatycznymi tematami. Koncepcje Miltona są wzniosłe i wielkie. „Paradise Lost” zrodził się z jego czystej wyobraźni. Łączy zarówno nowoczesność, jak i starożytność i mitologiczne motywy, wydarzenia i postacie, które są większe niż życie.

Leave a Comment