porady ogrodnicze

Psy i ogrody: 10 wskazówek, jak cieszyć się psem i ogrodem

Tak długo, jak zajmowałem się ogrodnictwem, dzieliłem swoją miłość do przebywania na świeżym powietrzu z jedynymi w swoim rodzaju psami (dla większości ludzi „kundlami”). Z pewnością nie wyobrażam sobie ogrodnictwa bez psa, który dotrzymuje mi towarzystwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci sprawić, by to zadziałało również dla Ciebie.

Najpierw ustal podstawowe zasady

  • Jasno określ, jak chcesz, aby Twój pies zachowywał się w ogrodzie. Ustal podstawowe zasady dla swojego psa od samego początku. Podobnie jak w przypadku ludzi, nawyki zwierząt domowych, raz ustalone, mogą być wyzwaniem do zmiany.
  • Pamiętaj, że znudzone psy najprawdopodobniej wpadną w kłopoty, więc korzystaj ze spacerów i zabaw, aby zużywać nadmiar energii, która w przeciwnym razie mogłaby doprowadzić do destrukcyjnych zachowań w ogrodzie. (Twój pies spala kalorie w ten sposób, ty też!)
  • Zdecyduj, gdzie twój pies może iść, a gdzie nie chcesz, żeby chodził.
  • Bądź konsekwentny. Nie pomaga, jeśli pozwalasz psu robić, co chce, gdy klomb jest zachwaszczony, ale oczekujesz, że będzie szanował ogród, gdy wszystko będzie uporządkowane.

Psy i ogrody – wskazówki dotyczące szkolenia

Psy lubią być tam, gdzie są ludzie, więc kiedy jesteś w ogrodzie, zabierz go ze sobą przynajmniej na część czasu, a kiedy cię nie ma, trzymaj psa ze sobą w pomieszczeniu.

  • Kiedy jesteś z psem, masz wiele okazji do zachęcania i trenowania zachowań, które lubisz, i zniechęcania do działań, które są destrukcyjne dla ogrodu.
  • Aby trzymać psy z dala od klombów, użyj słownej wskazówki, takiej jak „wynoś się z ogrodu”. Działa to najlepiej, jeśli faktycznie jesteś w ogrodzie ze swoim psem.
  • Może to być kosztowne, ale ogrodzony dziedziniec to wybawienie dla psów i ogrodów.
  • Niektórzy stosują niewidzialne ogrodzenie – system dostarczający elektrowstrząs za pośrednictwem odbiornika w specjalnej obroży dla psa. Rzeczywiste ogrodzenia są bardziej skuteczne, ponieważ zarówno trzymają psa na podwórku, jak i inne zwierzęta. Ponadto twój pies nie może uciec, ignorując porażenie prądem podczas pogoni za wiewiórką, a następnie doznając szoku, gdy próbuje wrócić na podwórko.

Bezpieczeństwo ogrodu i Twojego psa

Kiedy masz psy lub inne zwierzęta domowe spędzające czas w ogrodzie, wybierz alternatywę dla chemicznej pielęgnacji trawnika i ogrodu.

  • Jeśli używasz produktów do zwalczania szkodników, nawet organicznych, trzymaj zwierzęta z dala od ogrodu podczas ich stosowania.
  • Trzymaj psa z dala od leczonych obszarów tak długo, jak jest to zalecane, zwykle do czasu wyschnięcia leczonego obszaru lub 24 godzin.

About the author

sxfqw

Leave a Comment