ogródek przydomowy

Projekt Ogrodu Japońskiego – Sucha Woda

Sucha woda jest bardzo powszechna w japońskich ogrodach i również bardzo przyciąga wzrok. Chwileczkę, słyszę, jak kwestionujesz termin „sucha woda” – to sprzeczność sama w sobie, prawda? Otóż ​​TAK i NIE! I to jest część NIE, na której skoncentruję się w tym małym artykule. Ale pozwól mi wyjaśnić zasady źródeł wody i cechy w tych konkretnych typach ogrodów.

Źródła wody w tego typu ogrodach powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie i wtapiać się w otoczenie. Fontanny nie istnieją w japońskich ogrodach, wodospady tak, ale fontanny nie. Są stworzone przez człowieka i nie mają „naturalnego” wyglądu. Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem „fountainistką”, po prostu w japońskich ogrodach obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać. Jeśli naprawdę chciałbyś mieć fontannę w japońskim ogrodzie, nie jest to haniebna zbrodnia, ale Twój ogród nie byłby w pełni autentyczny!

Strumienie – prawie zawsze stworzone przez człowieka – stanowią dużą część japońskiego ogrodnictwa, często są budowane z krzywiznami, co nadaje im bardziej naturalny wygląd. Pozycjonowanie lampionów odbywa się najczęściej przy strumieniach lub stawach w ogrodzie. Reprezentuje żeńskie i męskie elementy „wody” i „ognia”.

Koncepcja ta znana jest w tradycji japońskiej jako YIN i YANG. Każdy strumień w japońskim ogrodzie będzie miał celowo zaprojektowane niedoskonałości, aby nadać „wodie” „naturalny” wygląd i organiczny charakter. Również z tego powodu kształty stawów muszą wyglądać naturalnie.

Woda nigdy nie jest umieszczana na środku ogrodu, zwłaszcza w stawach. często będą miały w sobie większe kamienie, aby symulować wyspy. Czasami często zdarza się, że mają niewielki wodospad. Użycie kamieni jest zawsze bardzo strukturalne i symetryczne. Dotyczy to również wszystkich odmian ogrodów orientalnych.

OK, to mokre rzeczy na uboczu. Przejdźmy do koncepcji i zastosowania „suchej wody” w ogrodach zen. W ogrodach zen jest to dość proste – piasek jest używany do replikacji wody, co znacznie ułatwia reprodukcję mniejszych krajobrazów. Ogród Zen najczęściej przedstawia miniaturowy krajobraz z kopcami zamiast gór i piaskiem przedstawiającym wodę. Piasek jest grabiony, aby nadać mu „wodnisty” wygląd i można go wielokrotnie grabić w różnych stylach.

W ogrodach japońskich „Sucha woda” występuje częściej niż w ogrodach „Karesansui”. Jest to jeden z najpopularniejszych typów, które można odwiedzić lub spróbować zaprojektować i zbudować, aw języku angielskim oznacza „Suchy górski potok”. Tego typu ogrody japońskie są znane po prostu jako ogrody „suche” i są pod silnym wpływem buddyzmu zen. Są spokojne, proste i bezwodne – skały symbolizują masy lądowe, a „sucha woda” – lub – PIASEK/ŻWIR jest grabiony, aby wyglądał jak morze lub duży zbiornik wodny. Błyskotliwie mądry i z sensem.

Wiele setek lat temu ten typ ogrodu został zbudowany przez „Senzui Kawarami” w prostym angielskim tłumaczeniu oznacza to „ludzi gór, strumieni i koryt rzeki”. Z zawodu i z powołania byli mistrzami rzemiosła i specjalizowali się w budowaniu tych wspaniałych ogrodów inspirowanych Zen. Uczeni powszechnie akceptują, że tego typu projekty ogrodów powstały w Chinach, podobnie jak znaczna część historii i wpływów japońskich ogrodów. Ale to już inna historia…

Ogrody w stylu zen stają się coraz bardziej popularne w świecie zachodnim. Ludziom podoba się pomysł żwiru, kamieni, niskich nasadzeń i ozdobnej japońskiej kamiennej latarni, które wprowadzają spokój i ciszę do ich podwórka lub ogrodu w domu. Nie są trudne do stworzenia i moja książka „11 prostych sposobów, aby zmienić swój ogród w japoński” podsunie Ci wiele pomysłów, które możesz zrealizować niemal natychmiast. Możesz poprosić o bezpłatną kopię na mojej stronie internetowej:

Leave a Comment