ogródek przydomowy

Pomysłowość palenisk: wskazówki dotyczące kupowania, użytkowania i środków ostrożności

Wiem, że już to odczuliście: chłodna zapadająca w letnią noc i przyciemnianie naszego wiernego błękitnego nieba coraz wcześniej. Ponieważ lato zbyt szybko zbliża się ku końcowi, a nadchodzi chłodna jesień, nadszedł czas, aby rozpalić ogień w kominku i przygotować się na coraz chłodniejsze temperatury. Ale nie zaczynaj jeszcze rozbijać włazów! Dzięki stale rosnącej popularności zewnętrznych palenisk, możesz wygodnie spędzać letnie i jesienne noce i cieszyć się pięknem natury trochę dłużej i o wiele cieplej!

A teraz… skąd wiesz, jaki rodzaj paleniska najlepiej pasuje do potrzeb i stylu życia? Czy używać drewna czy gazu? Jakiego kształtu lub wzoru szukać? A co najważniejsze, w jaki sposób możesz zapewnić, że twój nowy tostowy kominek zewnętrzny będzie utrzymywany i bezpiecznie używany? Ognisko to nie do końca kominek i nie do końca ognisko: to zupełnie inne zwierzę. Dlatego zamieściliśmy ważne wskazówki dotyczące rozróżniania rodzajów, kształtów, funkcji i kosztów, a także kluczowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa paleniska.

· Stały czy przenośny?

Zanim zaczniesz szukać zewnętrznych palenisk, musisz najpierw sprawdzić rozporządzenie miasta lub strefy, aby upewnić się, że zezwalają na paleniska, jakiego rodzaju paleniska i jakie są parametry bezpieczeństwa. Gdy to zrobisz, twoim pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy najbardziej skorzystasz z przenośnego paleniska, czy takiego, które jest stałe. Przenośne paleniska są zwykle wykonane z lekkiego metalu (meksykańskie kominy są wykonane z gliny lub żeliwa) i mają okrągły kształt. Są one wyposażone w koła, które ułatwiają poruszanie się, a także korzystanie z patio lub ogrodu. Dzięki tej wszechstronności możesz z łatwością przenieść palenisko na taras, patio, różne obszary podwórka lub do garażu. Kolejną bezcenną korzyścią jest to, że nie musisz zostawiać upalnego ciepła w domu. Zapakuj go do ciężarówki lub SUV-a na coroczną wyprawę na kemping lub zabierz go w drogę na imprezę z ogonem. Ponieważ urządzenia przenośne są wykonane z lżejszych materiałów i nie wymagają instalacji, są najbardziej opłacalnym i bezproblemowym sposobem na walkę z chłodem po lecie: zarówno na drodze, jak i na podwórku.

Stałe palenisko (lub specjalnie zaprojektowane palenisko na podwórku lub patio), zwane inaczej niestandardową lub stacjonarną jednostką paleniskową, jest wykonane z kamienia, cegły, skały lub betonu; i dla większości są bardziej estetycznym dodatkiem do patio lub podwórka. Niestandardowe paleniska powinny wznosić się 1-2 stopy nad ziemią i mieć średnicę w połowie drogi około 36 cali, aby zapewnić szerokie wykorzystanie i bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku urządzeń przenośnych, możesz wybrać między drewnem a gazem, aby ogrzać żądany obszar, ale większość produktów jest energooszczędna, więc przed zakupem sprawdź dokładnie. Podsumowując, paleniska budowane na zamówienie są znacznie droższe ze względu na profesjonalną instalację, dbałość o projekt i potrzebne wytrzymałe, trwałe materiały; ale przetrwa całe życie (przy odpowiedniej i regularnej konserwacji) i niewątpliwie zapewni wzrost wartości twojego domu.

· Projekt i kształt?

Projekt i kształt zewnętrznego paleniska zazwyczaj zależy od tego, czy zdecydujesz się na przenośne, czy stacjonarne zewnętrzne paleniska. Najczęściej przenośne urządzenia są wykonane z metalu lub miedzi, mają dużą okrągłą misę i są umieszczone na metalowym stojaku. W tej misce zostanie umieszczone drewno – lub jeśli zdecydujesz się na podłączenie do gazu, polana ceramiczne lub fałszywe węgle – i zdejmowaną osłonę ochronną umieszczoną na górze. Jak wspomniano wcześniej, urządzenia przenośne są bardziej funkcjonalne niż projektowe, więc ich opcje są nieco ograniczone. Kominy również należą do kategorii urządzeń przenośnych, szczycąc się wyglądem antycznego pieca opalanego drewnem, ale ponieważ są mniejsze i emitują znacznie mniej ciepła, są mniej praktyczne. Z drugiej strony budowane na zamówienie lub stałe paleniska mają wiele kształtów i wzorów, ponieważ urządzenie jest profesjonalnie instalowane. Zazwyczaj można znaleźć te urządzenia w okrągłych, kwadratowych lub prostokątnych konfiguracjach, zależnie od wybranego materiału (cegła, kamień, drewno lub beton), i są one wyposażone we wbudowaną stalową osłonę boczną i metalowe drzwiczki obudowy dla zwiększenia ochronę, gdy nie jest używany.

· Drewno czy gaz?

Zarówno przenośne, jak i stałe paleniska będą wymagały drewna, gazu lub obu. Jeśli palenisko, które masz na oku, preferuje wyłącznie drewno, najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj drewna. Niektóre paleniska będą spalać wyłącznie zwykłe kłody drewna opałowego (stare drewno jest zawsze najlepszym wyborem, a nie nowe lub świeże drewno), więc kupisz po prostu ten sam rodzaj przewodów, co do kominka. Aby uniknąć zagrożeń bezpieczeństwa i ogólnej konserwacji paleniska, nigdy nie należy próbować palić sprasowanego drewna lub polana (szybkie rozpalanie w papierowej obudowie). Powodem jest; że ponieważ polana są wykonane z trocin, będą palić się goręcej niż palenisko wykonane na drewno kordowe. Jednak niektóre paleniska oferują wszechstronność spalania drewna kordowego, drewna prasowanego i kłód; w swoich specyfikacjach bezpieczeństwa. Pamiętaj tylko, że w przeciwieństwie do zwykłego drewna, na raz powinno się palić tylko jedno polano. Należy również pamiętać, że jeśli specyfikacje paleniska pozwalają na prasowane drewno, będzie ono w stanie spalić nieco porównywalne polana. Alternatywą dla kominka opalanego drewnem jest podłączenie do gazu. Gaz będzie się palił czyściej niż drewno, wykorzystuje ceramiczne polana i fałszywe płonące węgle i może zapewnić niemal prawdziwy wygląd i ciepło podczas podróży lub patio. Jedynym haczykiem związanym z ogrzewaniem zewnętrznym zasilanym gazem jest to, że wymaga ono większej i stałej uwagi ze względu na nieograniczone dostawy łatwopalnej energii.

· Koszty?

Koszt jest zawsze istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania zewnętrznego ogniska. Przenośne paleniska to najprostsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie ogrzewania zewnętrznego. W zależności od różnych funkcji i materiałów eksploatacyjnych, w które wyposażony jest przenośny, zazwyczaj będzie on wynosił od 150 do 500 USD. Wynika to z faktu, że przenośne palenisko jest zbudowane z lżejszych, a co za tym idzie, mniej wytrzymałych materiałów, co ułatwia transport; i nie wymaga kosztownej instalacji, jak w przypadku stałego lub zbudowanego na zamówienie paleniska. Kominki przenośne są idealną inwestycją dla osób, które chcą kominka na zewnątrz, który nie wymaga konserwacji; ale albo nie stać ich na solidną konstrukcję zbudowaną na zamówienie, albo jeszcze nie znaleźli stosunkowo stałego domu, aby odpowiednio czerpać długoterminowe korzyści. Niestandardowe lub stałe paleniska będą wymagać wytrzymałych materiałów na każdą pogodę, takich jak kamień, cegła, beton lub drewno; i zazwyczaj wymagają miejsca na podwórku o szerokości 15-20 stóp. Ze względu na ich trwałość przez całe życie i różne potrzeby w zakresie kształtowania krajobrazu przydomowego, profesjonalna instalacja jest dość pracochłonna i może kosztować tysiące. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji. Dla większości właścicieli domów trwałość i przewidywane użytkowanie zwykle przewyższają koszty. Ale jeśli problemem są koszty, przenośne urządzenia są łatwym, ekonomicznym i szybkim sposobem na zaspokojenie zachcianek związanych z ogrzewaniem zewnętrznym.

· Zagrożenia i środki ostrożności

Wszyscy kochamy dobry ogień, ale ważne jest, aby pamiętać, że to jest ogień; a jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności i nie zastosujemy się do określonych zagrożeń pożarowych, palenisko może wymknąć się spod kontroli, prowadząc do uszkodzenia mienia, choroby, a nawet śmierci.

 • Zawsze postępuj zgodnie ze specyfikacjami producenta i profesjonalnego instalatora oraz wskazówkami, które źródło energii ma być używane.
 • Ze względu na problemy z prześwitami nie należy używać palenisk w budynkach mieszkalnych lub na tarasach domów wielorodzinnych.
 • Upewnij się, że twój stały jest zainstalowany w dobrej odległości od domu i wszystkiego, co łatwopalne (zazwyczaj instalator automatycznie zarejestruje ten zdroworozsądkowy problem, ale jeśli nie, upewnij się, że ma dobre dziesięć stóp prześwitu).
 • Upewnij się, że umieścisz przenośne miejsce na ognisko co najmniej dziesięć stóp od domu, podwórka i drzew, czyli wszystkiego, co łatwopalne. Ponadto w przypadku przenośnych palenisk konieczne jest, aby ocenić położenie zgodnie z wzorcami wiatru i miejscem, w którym dym będzie wiał.
 • Nie przepełniaj paleniska drewnem lub substytutem drewna; lub odwrotnie, nadmiar gazu. Utrzymuj ogień mały, ograniczony i łatwy do opanowania.
 • Zawsze używaj osłony ekranu, aby uniknąć iskier i żaru.
 • Należy zwrócić uwagę, jak blisko paleniska znajduje się ziemia. Podniesiony 1-2 stopy nad niepalną powierzchnię pozwoli utrzymać mały lub średni ogień z bezpiecznej odległości, ale pamiętaj, że jest to idealny wzrost niczego niepodejrzewających i ciekawskich dzieci i zwierząt domowych, dlatego ścisły nadzór ma kluczowe znaczenie.
 • Zawsze upewnij się, że ogień jest całkowicie ugaszony przed pozostawieniem go bez nadzoru. Nawet przy zachowaniu odpowiedniego odstępu bezpieczeństwa iskra może w ułamku sekundy zamienić się w szalejący pożar i błyskawicznie dotrzeć do wszystkich zakamarków tarasu i podwórka.
 • Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w gaśnicę, bo inaczej igrasz z ogniem.

  Leave a Comment