ogródek przydomowy

Pnącza odporne na cień do obelisków ogrodowych

Nie na każdym podwórku można postawić obeliski ogrodowe w miejscu, które przez cały dzień jest w pełnym słońcu. W takich przypadkach użyj winorośli odpornych na cień do sadzenia wokół konstrukcji ogrodowych. Te winorośle będą szczęśliwie rosnąć i wspinać się po obeliskach, kratach, altanach lub pergolach, tworząc element w Twoim ogrodzie, który jest częściowo artystyczną rzeźbą, a częściowo rośliną.

Chociaż istnieje wiele winorośli, które dobrze rosną w pełnym słońcu, istnieje wiele mniej znanych, które dobrze rosną w częściowym lub głębokim cieniu. Posadzone w idealnych warunkach uprawy winorośl szybko pokryje dowolną wolnostojącą konstrukcję ogrodową, taką jak obelisk, lub stworzy gęsty, żywy ekran wzdłuż linii ogrodzenia.

Oprócz sadzenia ich w celu wspinania się na obeliski, szybko rosnące winorośle są idealnym sposobem na zasłonięcie nieestetycznego widoku lub stworzenie prywatności wzdłuż linii posesji lub przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz.

Fajka Holendra

Hardy przez USDA Zone 4, fajka holenderska, znana botanicznie jako Aristolochia durior, to wysoka, pnąca roślina uprawiana głównie ze względu na ciemnozielone liście w kształcie serca o długości od 6 do 10 cali. Wytwarza mahoniowe i kremowe kwiaty, ale są one niepozorne, gdy kwitną późną wiosną.

Fajka Dutchmana dorasta do 30 stóp wysokości w półcieniu. Wymaga mocnej kraty, ponieważ szybko rośnie, gdy zadomowi się w twoim ogrodzie. Fajka Dutchmana dobrze znosi zanieczyszczenia i rzadko jest nękana przez szkodniki lub choroby.

Wiecznie zielony Smilax

Szybko rosnąca wiecznie zielona winorośl, smilax lub Smilax lancetowaty, dorasta do 30 stóp wysokości, w idealnych warunkach wzrostu. Rośnie równie dobrze zarówno posadzona w słońcu, jak iw cieniu. A

szybko rosnąca winorośl, znana jest z tego, że szybko pokrywa swoją konstrukcję nośną lancetowatymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi.

Jej kwiaty kwitną od kwietnia do lipca i mają zapach podobny do jaśminu. Ćwierćcalowe, czarno-czerwone jagody dojrzewają w drugim roku życia rośliny. Evergreen simlax jest odporny w strefach twardości USDA od 6 do 8.

Hortensja pnąca

Liściaste winorośl dorastająca do 60 stóp wysokości, pnąca hortensja, znana również botanicznie jako Decumaria Barbara, wcale nie jest prawdziwą hortensją. Jej potoczna nazwa pochodzi od białych kwiatów, które zebrane są w szerokie, płaskie grona, podobne do kwiatów hortensji.

Hortensja pnąca ma korzenie powietrzne, które mocują ją do konstrukcji nośnej. Te korzenie powietrzne są niezbędne, aby roślina mogła wytwarzać kwiaty. Hortensje pnące najlepiej rosną w pełnym słońcu do półcienia z bogatą, wilgotną glebą.

To tylko kilka roślin winorośli, które nadają się do uprawy na ogrodowych obeliskach, kratach, altanach i pergolach w miejscach półcienistych.

Prawa autorskie Sharon Sweeny, 2011

Leave a Comment