porady ogrodnicze

Ogrodnictwo krajobrazowe

Ogrodnictwo krajobrazowe to w zasadzie styl projektowania charakterystyczny dla ogrodów angielskich sięgający XVIII wieku, szczególnie z pracami Lancelota „Capability” Browna. Stał się popularny w XIX wieku, kiedy klasyczny styl podkreślający meandrujące krzywizny i kępy stał się staromodny. Wykonawcy ogrodów zaczęli używać terminu „ogrodnik krajobrazu” w XX wieku.

Ogrodnictwo krajobrazowe zajmuje się:

o Przygotowanie planów i rysunków oraz planowanie budowy krajobrazu.

o Przygotowywanie specyfikacji i ofert.

o Aranżacja terenów pod ogrody krajobrazowe.

o Analiza terenów ogrodniczych i usuwanie gruzu pod ogrodnictwo krajobrazowe.

o Szacowanie i zamawianie materiałów do kształtowania krajobrazu.

o Wybór roślin i materiałów potrzebnych do stworzenia krajobrazów.

o Wytyczanie i instalowanie konstrukcji „twardych” (np. ceglanych i kamiennych ścian i ścieżek, elementów drewnianych) oraz „miękkich” (nasadzenia).

o Konstruowanie i dekorowanie schodów i murków ogrodowych. Architektura krajobrazu to również budowa ogrodzeń, trejaży, pergoli, oczek wodnych i fontann.

o Budowa i instalacja urządzeń takich jak paprocie i grille. Niektóre z interesujących rzeczy, które możesz zainstalować, to konstrukcje do zabawy i meble ogrodowe.

o Tworzenie różnych ścieżek, schodów i utwardzonych obszarów. Można je budować z materiałów chodnikowych, żwiru i drewna.

o Wykonywanie przycinania „formatywnego” (kształtującego).

o Konserwacja i naprawa sprzętu ogrodniczego.

Ogrodnictwo krajobrazowe dostarcza rozwiązań do utrzymania parków, placów zabaw itp.

Ogrody osobiste można również projektować za pomocą projektowania krajobrazu. Projektant może pracować nad ogrodnictwem, wodą, zabawą na świeżym powietrzu/edukacją dla dzieci, przechowywaniem, elementami ozdobnymi, rekreacją, rozrywką, dziką przyrodą, stylem życia, bezpieczeństwem/prywatnością i wieloma innymi opcjami podczas projektowania ogrodów krajobrazowych. Te główne kategorie pomogą ogrodnikowi krajobrazu skupić się na szczegółach, kiedy faktycznie zabierze się za projektowanie własnego ogrodu.

Szklarnie mogą być również budowane z wykorzystaniem ogrodnictwa krajobrazowego i mogą być włączone do ogrodu wraz z zimną ramą. Ponadto ogrodnik lub planista krajobrazu może uwzględnić ogrodnictwo ozdobne, takie jak fantazyjne domowe warzywa, zioła, drzewa owocowe, krzewy itp.

Zabawne funkcje są również częścią ogrodnictwa krajobrazowego. Miejsce do grillowania, część wypoczynkowa/jadalna, miejsce na trawniku do zajęć to opcje rozrywki, które można uwzględnić w ogrodach osobistych. Te obiekty rozrywkowe różnią się w zależności od wymagań firmy lub osoby fizycznej będącej właścicielem ogrodu.

Należy odpowiednio zaplanować, aby każda opcja ogrodnictwa krajobrazowego miała odpowiednią przestrzeń. Ogrodnictwo krajobrazowe pomaga ogrodnikowi odkrywać nieskończone możliwości. Na przykład, jeśli nie ma miejsca na drzewa owocowe, być może podczas projektowania krajobrazu planista mógłby wyhodować okazy wyszkolone wachlarzami wzdłuż ogrodzenia lub jako podział między dwiema częściami ogrodu – poprowadzone wzdłuż poziomych drutów lub może jako karłowate drzewo w dużej doniczce na tarasie. Szklarnię można wykorzystać do hodowli roślin rabatowych.

W ogrodnictwie krajobrazowym ogrodnik musi być świadomy panujących trendów, aby móc odpowiednio zaprojektować krajobraz i spełnić wymagania faktycznego właściciela ogrodu. Planowanie ogrodów krajobrazowych powinno być elastyczne i powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby zaoszczędzić sporo miejsca i bałaganu, a jednocześnie być malownicze.

Ogrodnictwo krajobrazowe może najlepiej służyć osobie, która projektuje swój własny krajobraz, na przykład zakłada własny ogród. Może sprawić, że będzie romantycznie, projektując własny ogród, ponieważ „mieszka” w obszarze, który chce zaprojektować!

About the author

sxfqw

Leave a Comment