jak uprawiać roślinę

Ogrodnictwo akwaponiczne: często zadawane pytania

Czym jest akwaponika?

Akwaponika to połączenie akwakultury (badanie i hodowla ryb i innych organizmów wodnych) oraz hydroponiki (uprawa roślin w wodzie iw glebie). Chociaż rośliny można uprawiać w samej wodzie, konieczne jest dodanie do wody składników odżywczych, których roślina potrzebuje. Niesamowitym faktem jest to, że emulsja rybna (wszystkie paskudne małe rzeczy, takie jak amoniak, które zanieczyszczają twoje akwarium lub akwarium) zapewnia dokładnie to, czego rośliny potrzebują do rozwoju. Aby dopełnić wielki krąg natury, proces rośliny pobierającej to, czego potrzebuje z zanieczyszczonej wody, filtruje wodę dla ryb.

Jakie gatunki ryb są wykorzystywane w akwaponice?

Rodzaj ryb (lub innych organizmów wodnych), których używasz, zależy od trzech rzeczy: twojego klimatu, twoich osobistych upodobań i tego, czy planujesz jeść ryby, które hodujesz. Najczęściej używa się ryb słodkowodnych, a tilapia jest najpopularniejszym wyborem – przynajmniej w przypadku ryb jadalnych. W obszarach, w których kontrola temperatury wody może być problematyczna, można użyć suma lub błękitnopłetwy. Jeśli niekoniecznie chcesz hodować ryby do jedzenia, możesz nawet użyć złotych rybek lub koi. Jednak w przypadku złotych rybek musisz upewnić się, że ryby nie mogą dostać się do korzeni rośliny, ponieważ wiadomo, że je skubią.

Jak akwaponika wypada w porównaniu z hydroponiką?

Zasadniczo akwaponika jest zaawansowaną formą hydroponiki. Badanie hydroponiki to po prostu proces uprawy roślin bez użycia gleby. Innymi słowy, ogrodnictwo bezglebowe. Ponieważ woda nie zawiera prawdziwych składników odżywczych dla rośliny, te składniki odżywcze muszą być sztucznie dodawane. Aquaponics idzie o krok dalej, dodając ryby. W ten sposób rośliny otrzymują to, czego potrzebują w całkowicie naturalny i organiczny sposób.

Czy akwaponikę można uprawiać w pomieszczeniu?

Absolutnie! W rzeczywistości wielu ogrodników akwaponicznych odkryło, że piwnice stanowią wspaniałe miejsce na ich ogrody. Dzięki kontrolowanej temperaturze w krytym ogrodzie warzywa można uprawiać przez cały rok. Chcesz sałatkę? Po prostu zejdź do piwnicy i zerwij trochę sałaty.

Jedną rzeczą, o którą musisz się upewnić, jest to, że Twój ogród ma wystarczającą ilość światła. W przestrzeni wewnętrznej oznacza to dodanie do systemu świateł do uprawy. Na szczęście nie jest to trudny dodatek.

Jakie rodzaje roślin możesz hodować?

W ogrodzie akwaponicznym można hodować prawie wszystkie rośliny. Oczywiście będzie to zależeć od tego, gdzie postawisz swój ogród i ile czasu chcesz na niego poświęcić. Niektóre rośliny są po prostu łatwiejsze w uprawie niż inne. Większość zielonych, liściastych rodzajów warzyw dobrze sobie poradzi w tego typu ogrodzie. Inne popularne wybory to zioła, pomidory, papryka, kantalupa, rukiew wodna, rzodkiewka, cebula, słodkie ziemniaki, fasola, groszek, melony, a nawet truskawki. Możesz dosłownie mieć w swojej piwnicy dział ze świeżymi produktami… owocobranie!

W podsumowaniu:

Akwaponika może być zabawnym sposobem na stworzenie zrównoważonego ogrodu, a nawet świeżych ryb. Najlepsze jest to, że wszystko to można zrobić we własnym domu. Czy założyłeś już swój akwaponiczny ogród? Na co czekasz?

About the author

sxfqw

Leave a Comment