porady ogrodnicze

Jak zaprojektować swój wymarzony ogród — wskazówki dla ważnych menedżerów korporacyjnych

Można zacząć od zastanowienia się nad tytułem i nad związkiem między dwoma pozornie zupełnie odrębnymi światami – co ma wspólnego ważny menedżer korporacji z ogrodnictwem? Cóż, poniższy artykuł wyjaśni ten dziwny pomysł. W naszym ciągle zmieniającym się świecie iw bardzo szybkim tempie, w jakim żyjemy i pracujemy, pojawiła się nowa tendencja, szczególnie wśród tych, którzy mają trudne doświadczenie pracy w dużym środowisku korporacyjnym. Po 5 dniach w tygodniu ciągłego pośpiechu, po niekończących się konferencjach z kolegami z innych krajów w różnych strefach czasowych, po stosach raportów i podejmowanych każdego dnia trudnych decyzji, decyzji, które mają wpływ na życie tysięcy, menedżerowie odkryli proste i spokojne życie na wsi.

Coraz więcej z nich zaczyna kupować proste chłopskie domy z ogrodami, uprawiać własne warzywa, sadzić własne drzewa i wymieniać laptopy i smartfony na narzędzia ogrodnicze. Zaczynają na nowo odkrywać związek z naturą i są zaskoczeni, jak relaksujący może być cały dzień pracy w ogrodzie.

Zauważają z pewnym zdziwieniem, że kompetencje, które rozwinęli w swojej pracy (zarządzanie czasem, podejmowanie decyzji, umiejętności organizowania i ustalania priorytetów, a nawet umiejętności informatyczne) mają zastosowanie również w ogrodzie. Może się to wydawać dziwne, ale ośmielam się mówić z własnego doświadczenia. Jako kierownik ds. zasobów ludzkich kupiłem i zaprojektowałem własny ogród przy pomocy laptopa i wszystkich wyżej wymienionych umiejętności.

Tak więc przede wszystkim musisz kupić sobie kawałek ziemi, aby przekształcić go w swój wymarzony ogród. Może to być mały pod balkonem lub duży wiejski obok domu na farmie. Następnie musisz zdecydować, jaki rodzaj ogrodu chcesz: ogród rekreacyjny, praktyczny ogród warzywny lub jedno i drugie.

Następnie, w zależności od powyższego wyboru, musisz przejść do deski kreślarskiej. Chwyć laptopa, otwórz arkusz kalkulacyjny (najlepiej, bo każda komórka może reprezentować jednostkę miary) i zacznij pracę. Najpierw zacznij mierzyć długości zewnętrzne, a następnie stwórz w swoim arkuszu kalkulacyjnym rzeczywisty wygląd ogrodu widzianego z góry. Staraj się zachować wagę – użyj jednej celi na 1 metr lub 1 stopę lub skalę do wyboru. Ważne jest, aby wszędzie używać tej samej skali. Wstaw najpierw zewnętrzne obramowania, bez względu na kształt, kwadrat, prostokąt, trójkąt, złamany dowolny kształt, to twój wybór. Następnie zwróć uwagę na to, co już masz w swoim ogrodzie i umieść to również w arkuszu kalkulacyjnym: dom, ganek, alejki, drzewa, które planujesz zachować, winnicę, wszystko, co zamierzasz zachować. Zmierz dokładnie ich położenie zgodnie z zewnętrznymi granicami i pamiętaj o zachowaniu skali.

Teraz, gdy masz już wstawiony aktualny status, zacznij myśleć o tym, co jeszcze chcesz w ogrodzie i ile miejsca chcesz im zaoferować: chcesz jeszcze 10 moreli, chcesz staw, chcesz jeszcze 2 róże pnące, potrzebujesz chcesz wybudować miejsce parkingowe na jeszcze jeden samochód, chcesz trochę lawendy, kochasz pomidory i chcesz, aby połowa ogrodu była nimi zapełniona, chcesz domek na drzewie, chcesz domek dla psa, plac zabaw dla dzieci , wysoki żywopłot chroniący przed niechcianymi gośćmi i nie tylko. Umieść wszystkie te elementy na liście w tym samym arkuszu kalkulacyjnym lub oddzielnym arkuszu kalkulacyjnym i zacznij umieszczać je w swoim ogrodzie.

Zaznacz każdy element na naszej liście po umieszczeniu go w arkuszu kalkulacyjnym, aby o żadnym nie zapomnieć i zawsze pamiętaj o obserwowaniu skali. Robiąc to, rozważ również następujące kwestie:

– Trzymaj jak najwięcej trawy – w sumie uciekasz z miasta, a nie zamieniasz swój ogród w kolejną cementownię i smołę;

– Poinformuj się o rodzajach roślin, które chcesz i ich potrzebach. Niektóre kwitną co roku bez żadnego wysiłku, inne wymagają corocznej wymiany, niektóre wymagają przycinania, inne potrzebują cienia, jeszcze inne potrzebują podobnej w pobliżu (na przykład istnieją rodzaje moreli, które nie dają owoców, chyba że mieć komplementarny w pewnym zasięgu w pobliżu, aby rozsiewać pyłek), niektóre potrzebują tylko słońca i dużej ilości światła, inne potrzebują ochrony przed mrozem.

Może się to wydawać skomplikowane, ale pamiętaj, że robisz to, aby się zrelaksować i zapomnieć o sprawach korporacyjnych. Zaufaj mi – samo przeglądanie katalogów z roślinami do kupienia do ogrodu zrelaksuje Cię bardziej niż myślisz. Wyobraź sobie, że masz te wszystkie rośliny w swoim ogrodzie, wszystkie posadzone własnoręcznie, ile radości i satysfakcji mogą Ci one dać.

Inne rzeczy, które mogą pomóc: pamiętaj, że istnieją firmy sprzedające rośliny online. Zawsze mogą pomóc wybrać te, które chcesz, i przez większość czasu dostarczają produkty, gdy jest to najlepszy czas na ich sadzenie – więc zawsze jest to bardzo pomocne, aby pamiętać, kiedy coś sadzić. Aby być zorganizowanym, możesz wstawić do arkusza kalkulacyjnego najlepszy czas sadzenia i odpowiednio uporządkować listę – to zawsze pomaga.

Poza tym zawsze jest profesjonalista, któremu możesz zapłacić, aby wykonał za ciebie całą tę pracę, ale kiedy to robisz, pamiętaj, że tracisz całą zabawę. Prawdziwa satysfakcja pochodzi z rzeczy, które zrobiłeś sam. Obserwowanie, jak rośliny rosną po ich zasadzeniu, jest o wiele przyjemniejsze niż pakowanie ogrodu z pełnym zakresem usług i dostarczanie go przez kogoś innego. Podczas pracy w ogrodzie zrelaksujesz się bardziej niż tylko siedząc i oglądając czyjąś pracę. Własnoręcznie wyhodowany pomidor smakuje o wiele lepiej niż podobny podarowany Ci przez profesjonalnego ogrodnika – nawet jeśli to Twój własny ogródek.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zachęcam do rozważenia tego pomysłu na razie przed podjęciem jakichkolwiek decyzji – porozmawiaj z ludźmi, którzy mają ogród i sami o niego dbają, poczytaj blogi i zobacz, ile radości sprawia Ci praca we własnym ogrodzie. I to stanowisko na pewno będzie Ci odpowiadać, bez względu na to, jakie stanowisko i kompetencje aktualnie pełnisz w korporacji.

About the author

sxfqw

Leave a Comment