jak uprawiać roślinę

Jak uprawiać Malva Moschata – Piżmowy malwa

Informacje ogólne i opis

Malva moschata lub malwa piżmowa, jak jest często określana ze względu na lekko piżmowy zapach podstawowych liści, jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych rodzimych dzikich kwiatów Wielkiej Brytanii.

Liściasta, wytrzymała bylina w większości części Wielkiej Brytanii, z zaokrąglonymi liśćmi, liście są delikatne i prawie przypominają paproć. Malwa piżmowa kwitnie od połowy lata do wczesnej jesieni z szeregiem najpiękniejszych, dość dużych kwiatów w kształcie spodków w najdelikatniejszym bladym różu, zachwycający widok na każdej rabatce zielnej.

Łatwa w uprawie i niewymagająca konserwacji malwa piżmowa ma krzaczasty pokrój i będzie rosła na większości wilgotnych, ale dobrze osuszonych gleb, chociaż bogata gleba może sprawić, że będzie podatna na opadanie.

Rośliny są dostępne w większości dobrych centrów ogrodniczych z odmianą ‘Rosea’, prawdopodobnie najładniejszą ze wszystkich z jej ciemnoróżowymi kwiatami, podczas gdy f. alba to zachwycająca odmiana albinosów. Nasiona można również kupić w centrach ogrodniczych dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w ich uprawie.

Atrakcyjny dla pszczół, ślaz piżmowy jest idealny do klombów i rabatek, dzikich zwierząt i dzikich ogrodów kwiatowych lub do ogrodów nieformalnych i przydomowych o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych.

Jak uprawiać i sadzić Malva moschata

Nadaje się do sadzenia w większości wilgotnych, ale dobrze osuszonych gleb ogrodowych, unikaj żyznych gleb, aby zapobiec opadaniu rośliny. Lubią i radzą sobie najlepiej w pełnym słońcu, w osłoniętym lub odsłoniętym miejscu.

Jak uprawiać Malva moschata z nasion

Siew w pomieszczeniach najlepiej przeprowadzać w okresie od lutego do czerwca lub od września do października. Nasiona należy wysiewać do doniczek lub tac na uprzednio namoczonej i odsączonej powierzchni kompostu. Przykryj nasiona lekkim opyleniem kompostem, a następnie umieść w zimnej ramie, upewniając się, że kompost jest wilgotny, ale nie nasiąknięty wodą. Kiełkowanie jest dość szybkie i zwykle trwa od siedmiu do dwudziestu jeden dni.

Gdy tylko sadzonka stanie się wystarczająco duża, aby obsłużyć przeszczep do trzycalowych doniczek do uprawy, upewniając się, że trzymasz sadzonki za liście, a nie za łodygę. Sadzić wczesnym latem do ich ostatecznych pozycji rosnących z odstępami około dwudziestu cali między każdą rośliną.

Ślaz piżmowy można również wysiewać bezpośrednio na zewnątrz, gdzie ma rosnąć od kwietnia do maja. Najpierw dobrze przygotuj glebę, zgrabiając do drobnej ziemi, a następnie rozrzuć nasiona. Lekko zgrab, dobrze ujędrniając i utrzymuj obszar dobrze nawodniony, ale upewnij się, że nie przelejesz i nie utopisz nasion. Usuń wszelkie konkurujące chwasty, gdy tylko się pojawią i gdy tylko sadzonki będą wystarczająco duże, aby poradzić sobie z rozrzedzeniem do około osiemnastu cali od siebie, odrzucając słabe.

Jak dbać o Malva moschata

Wymagająca bardzo niewielkiej konserwacji, martwa głowa zgodnie z wymaganiami i uporządkowanie starych liści i łodyg, przycinając wiosną liście podstawowe.

Jak rozmnażać Malva moschata

Rozmnażanie może odbywać się przez podstawowe sadzonki lub nasiona, które można zebrać późnym latem.

Szkodniki i choroby

Malwa piżmowa jest na ogół wolna od szkodników i chorób, chociaż może być narażona na plamistość liści i rdzę

Gleba: Najbardziej wilgotna i przepuszczalna gleba, chociaż najlepiej unikać gleb żyznych

Stanowisko: Pełne słońce w miejscu osłoniętym lub odsłoniętym

Wysokość i rozpiętość: 36 cali x 24 cale

Okres kwitnienia: od czerwca do września

Kolor: różowy

Jeśli mieszkasz w Kingston, Richmond, Barnes, Putney, Wandsworth, Morden, Mortlake, East Sheen i okolicach, Malva moschata „Rosea” można kupić bezpośrednio w centrach ogrodniczych Wyevale w Lower Morden, SM4, Syon Park, TW8 i Osterley, TW7, patrz link poniżej.

Centra ogrodnicze Wyevale znajdują się również w różnych innych częściach kraju, wystarczy użyć pola wyszukiwania kodu pocztowego, aby znaleźć centrum w pobliżu.

About the author

sxfqw

Leave a Comment