ogródek przydomowy

Dom i ogród

Trudno określić kryterium, według którego uprawianą roślinę można nazwać modną. Nowe odkrycie hodowców? Jasna hybryda? Egzotyk, który zadomowił się ostatnio w naszych szerokościach geograficznych? A może to dziwny kwiat, którego nasiona marzyłeś o znalezieniu, odkąd zobaczyłeś go po raz pierwszy w czyimś ogrodzie? Miejmy nadzieję, że początkujący będzie harmonijnie wtapiał się w paletę Twojego ogrodu i już wkrótce będzie przyciągał zachwycone spojrzenia sąsiadów i gości, którzy na pewno zapytają: co to jest?

Wspaniała Akwilegia

Aquilegia (Àquilegia canadencia) prezentuje swoje cudowne kwiaty z długimi ostrogami na cienkich, wdzięcznych nóżkach. Kwiaty fioletowe (oraz inne odmiany – fioletowe, białe i różowe) pojawiają się na początku lata. Ten kwiat rozłoży się w każdym ogrodzie, jeśli nie tylko jest tam za sucho, ale świetnie czuje się w cieniu lub półcieniu. Często spotyka się wiele różnych form podwójnych. Aquilegia rozmnaża się z nasion, wysiewanych wiosną i jesienią.

Powojnik wielostronny

Liana o złocistych kwiatach (Niamatis Tangutica Golden Tiara) – to wielka rzadkość wśród powojników i nie lada gratka dla miłośnika kwiatów. Golden Tiara kwitnie w środku lata i cieszy swoich właścicieli długim kwitnieniem. Spotykane są też powojniki dwukolorowe (Clematis Roguchi), które zwracają głowy w stronę południowego słońca, jakby je obserwowały. Jedna z najstarszych mieszańców powojników – to jasnoróżowa Nelly Iiser, znana ogrodnikom od 1897 roku i modna do dziś.

Arum nazywany „laską Aarona”

Kiedy wyobrażasz sobie tę roślinę, pamiętaj dobrze znaną kalię, szklarniową roślinę o dużych kwiatach. Kwiat składa się z jednego dużego białego płatka (zasłony), owijającego podłużne ucho. Kwiatostan Arum (Àrisaema triphyllum) jest taki sam. Kłos żółtych kwiatów jest pokryty welonem, nie białym, ale wielobarwnym – jasnozielonym, mahoniowym lub prążkowanym. Wysokość rośliny wynosi około 40 cm, kwitnie w maju-czerwcu, a jesienią zasnówka blednie i odpada, otwierając kłos z jaskrawoczerwonymi, toksycznymi jagodami. Aron potrzebuje wilgotnej żyznej gleby w zacienionym miejscu. Świetnie prezentuje się na brzegu małego zbiornika.

dynia i spółka

Oni są takimi ciężarami! Jednak postacie o różnej budowie można znaleźć wśród miłej rodziny tykwy. Z wąską talią iw bogatych kształtach, bardzo długie jak ogórek i wiszące na rekwizytach jak gruszki. Najokazalsze okazy rosną na superżyznych kompostowniach w rogach ogródków działkowych, skąd jesienią są zwijane, a nawet nie przywożone do domu. Co roku – poznajemy nowe fasony: turban, beret, jarmułka. Zachwyca również naturalny, oryginalny ornamentalny wzór: jedna połowa jest zielona, ​​a druga żółta.
Wszystkie dynie są światłolubne i ciepłolubne. Sadzonki są skuwane w domu i przenoszone do ogrodu na przełomie maja i lipca. Najlepsze miejsca na ozdobne dynie to ogrodzenia kratowe, kolumny, altany.

Morning-glory – kwiat dla „skowronków”

Wesołe gramofony tego wspaniałego powoju można zobaczyć w wielu ogrodach. Jego czas to poranek. Otwiera swoje urocze kwiaty z pierwszymi promieniami słońca, a o 10 rano są już wyblakłe. Wiele rodzajów powojów jest co roku uzupełnianych nowymi kolorami. Na zdjęciu widać naprawdę “modne popisy” – prążkowany kwiatek (Ipomoea Tie Dye). Goździki w paski były zawsze modne na wszystkich oswojonych, a teraz modne są paski na irysach, nagietkach, tulipanach, petuniach i dzwonkach. Możesz zaaranżować efektowne połączenie pnączy w swoim ogrodzie, na przykład powojnika i dyni, ponieważ obie mają takie same wymagania dotyczące uprawy (obie rośliny są południowe).

Begonia

Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania begonii na naszym oknie, a nie w ogrodzie. Różne odmiany tego kwiatu od lat zdobią nasze domy, zaskakując różnorodnością kolorów i ciekawymi krojami liści. W ogrodzie begonia jest letnim gościem. W kwietniku może przemieszkać całe lato, a jesienią wróci do swojego “zimowego mieszkania” – parapetu. W ogrodzie begonia preferuje zacienione miejsca. Ze względu na egzotyczną kolorystykę dobrze prezentuje się na małym cokole – na małym pniaku, kamieniu czy niskim czymkolwiek. (Czekoladowy Krem Âågonia)

Ciernisty olbrzym

Ta oryginalna roślina dwuletnia, zwana dipsacus (Dipsacus fullonum) osiąga 1,5 wysokości. W pierwszym roku życia tworzy dużą rozetę liści z cierniami po bokach. A następnego lata ze środka liści wyrasta łodyga, która zaczyna się wić, tworząc roślinę przypominającą kandelabr. Na krawędzi każdej łodygi pojawia się oryginalny kwiat, co uderza faktem, że pąk w postaci owalnego stożka jest pokryty wspornikiem z delikatnych kwiatów bzu. Dipsacus powoli więdnie, pozostawiając piękną kolczastą szyszkę, która może służyć jako doskonały materiał na zimowe bukiety.

Kapusta ozdobna

Na naszych rabatach pojawił się całkiem niedawno. W każdym razie ta niezwykła roślina stała się modna nie tak dawno temu, kiedy pojawiło się wiele jej odmian. Czasami przechodnie zatrzymują się przy płocie ze zdziwieniem – czy to koronkowe stworzenie to tylko kapusta? Tak, kapusta, ale nie zwykła, ale ozdobna. Są okazy, przypominające wielkie kwiaty, jak w koronkowych żabotach. Spotykane są również małe rozety o średnicy 10 cm. Są też prawdziwe „wielkie wachlarze” z pióropodobnych liści, tworzące potężne rośliny o wysokości 1 m. Wszystkie kapusty ozdobne to hybrydy. Nie próbuj więc zdobywać nasion: hybrydy nie przekazują swoich cech na mocy prawa dziedziczenia. (Osaka Pink i White Peacock)

About the author

sxfqw

Leave a Comment