porady ogrodnicze

Dlaczego moje liście stają się chrupiące i brązowe?

Nadmierne podlewanie może być równie problematyczne jak niedostateczne podlewanie. Oto oznaki, na które możesz zwrócić uwagę w każdej z tych sytuacji;

Liście brązowieją blisko brzegów liści i pomiędzy nerwami lub mają martwe plamy na środku. Na liliach zazwyczaj najpierw atakowane są dolne liście, a po zbadaniu gleby stwierdza się, że jest kwaśna. Oparzenia liści i oparzenia liści występują, gdy komórki liści przegrzewają się. Przypalenie liści ogólnie odnosi się do brązowienia i obumierania tkanek w pobliżu brzegów liści i pomiędzy nerwami, chociaż oparzenia liści ogólnie odnoszą się do martwych plam, które pojawiają się w środku liścia. Oba są spowodowane odwodnieniem. Kiedy liście wysychają, ilość odparowującej wody jest zmniejszona, a liście przegrzewają się. Czasami całe liście lub pędy są uszkodzone. Szereg problemów może wywołać oparzenie liści lub przypalenie liści. Przypalenia liści mogą rozwinąć się na liliach, gdy są uprawiane w kwaśnej glebie o pH niższym niż 6,5.

Podlewanie roślin spowoduje poparzenia liści i oparzenia liści, ponieważ korzenie roślin nie mogą znaleźć wystarczającej ilości wody. Rośliny rosnące na suchych, słonych, zamarzniętych glebach lub rośliny o ograniczonej przestrzeni ukorzeniania mogą również nie otrzymywać wystarczającej ilości wody. Korzenie rośliny naturalnie sięgają, aby wchłonąć wodę, która jest dla niej dostępna w okolicy, w której jest sadzona. Jeśli nie ma wody lub jest bardzo mało wilgoci, roślina staje się zestresowana i dochodzi do uszkodzeń. Roślina może przetrwać, jeśli zostanie podlana w krótkim czasie, ale długotrwałe odwodnienie spowoduje zbyt duże szkody, a roślina sama się wyczerpie i obumrze.

Nadmierne podlewanie i słabo osuszone gleby mogą również powodować poparzenia liści lub przypalenia liści. Korzenie potrzebują tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Wilgotne gleby o niskiej zawartości tlenu powodują śmierć korzeni lub gnicie korzeni. Słabo osuszona gleba lub gleba gliniasta uniemożliwia korzeniom dotarcie do rośliny wystarczającej ilości tlenu wraz z gromadzeniem się zbyt dużej ilości wody, co spowoduje utonięcie rośliny. W niektórych przypadkach, gdy roślina zaczyna obumierać, następuje przypalenie lub oparzenie liści. Korzenie zaczynają obumierać, nie są na tyle zdrowe, aby sięgnąć po jakąkolwiek wilgoć, roślina wtedy odwadnia się, bo wchłania znacznie mniej wody.

Wiatr i ciepło mogą również powodować odwodnienie roślin. Gorące, wietrzne warunki powodują problemy z odwodnieniem, nawet gdy gleba jest wilgotna. Wiatr i ciepło powodują bardzo szybkie odparowanie wody z liści, do tego stopnia, że ​​wilgoci nie można zastąpić.

Uszkodzenia spowodowane mrozem szybko spowodują, że liście roślin staną się ciemnobrązowe lub czarne. Kiedy liście zamarzają, komórki liści pękają lub wysychają i szybko umierają.

Inne czynniki obejmują chore lub uszkodzone korzenie. Jeśli korzenie rośliny są chore lub uszkodzone, to po raz kolejny korzenie nie są wystarczająco zdrowe, aby szukać otaczającej wilgoci. Nagromadzenie soli w tkance liściowej rośliny może również powodować oparzenia lub poparzenia. Raz uszkodzona roślina nie zregeneruje się. Utrzymuj rośliny odpowiednio podlewane, aby wyeliminować dalsze szkody. Jeśli to możliwe, ocieniaj rośliny podczas naprawdę upalnej pogody i kilka razy dziennie spłukuj liście. Chroń rośliny kochające cień, zapewniając odpowiedni cień. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, gdy zamarza, i zmniejsz ryzyko odwodnienia wynikającego z zamarzniętej gleby, stosując ściółkę blisko podstawy rośliny. Jeśli lilie rosną w glebie o pH poniżej 6,5, dodaj zmielony wapień dolomitowy, aby zmniejszyć jej kwasowość i nawoź roślinę wolnodziałającą odżywką do cebul.

Nadmierne podlewanie szkodzi wszystkim roślinom kwitnącym, szczególnie tym, które wymagają dobrze przepuszczalnej gleby. Jeśli gleba jest stale mokra, liście stają się jasnozielone lub żółte. Krawędzie liści mogą brązowieć, a niektóre liście mogą obumrzeć. W niektórych przypadkach roślina jest skarłowaciała. Kwitnienie jest słabe. Jeśli wyciągniesz roślinę z ziemi, korzenie będą miękkie, papkowate i zgniłe.

Nadmierne podlewanie jest poważnym i powszechnym problemem, który często prowadzi do rozkładu i śmierci korzeni roślin. Korzenie potrzebują tlenu do normalnego funkcjonowania. Tlen jest zawarty w małych przestrzeniach powietrznych lub porach w glebie. Kiedy woda jest wprowadzana do gleby, powietrze jest wypychane z porów gleby i zastępowane wodą. Jeśli ta woda nie może prawidłowo spłynąć lub jest stale uzupełniana, pory gleby pozostają wypełnione wodą. Korzenie nie mogą wchłonąć potrzebnego im tlenu i zaczynają gnić. Ponieważ korzenie nadal gniją, są znacznie mniej zdolne do dostarczania roślinie składników odżywczych lub pobierania wody. Dlatego pozwól glebie lekko wyschnąć między podlewaniami. Istotne jest również zwiększenie drenażu gleby. Jeśli masz ciężką, słabo osuszoną glebę, użyj kwiatów, które wyrosną na wilgotnej glebie. Oto lista kwiatów, których możesz użyć, astilbe, bugbane, kwiat kardynała, paprocie, irys japoński i syberyjski, chwast Joe-Pye, nagietek bagienny, kwiat małpy, aster z Nowej Anglii i słodki biały fiołek.

About the author

sxfqw

Leave a Comment