rośliny wewnętrzne

Architektura krajobrazu w celu redukcji hałasu – Stwórz piękny żywopłot, aby zmniejszyć hałas w krajobrazie

Zanieczyszczenie hałasem w naszych domach i wokół nich jest obecnie poważnym problemem. Hałas jest nie tylko uciążliwy, ale także powoduje wiele problemów zdrowotnych dla wielu ludzi. Dlatego ważne jest, abyśmy powstrzymali jak najwięcej dodatkowego hałasu w środowisku. Chociaż niemożliwe jest zatrzymanie wszystkich rodzajów hałasu przez cały czas, możemy zrobić wszystko, aby zatrzymać jak najwięcej niepotrzebnego hałasu. Pod tym względem drzewa i rośliny w naszym krajobrazie mogą odgrywać ważną rolę. Nie tylko dodają uroku Twojemu domowi i ogrodowi, ale także skutecznie wyciszają hałas z zewnątrz. Jeśli więc Twój dom znajduje się w pobliżu obszaru o dużym natężeniu ruchu lub gęsto zaludnionego, dobrym pomysłem jest zaprojektowanie krajobrazu i ogrodu tak, aby ekranować jak najwięcej hałasu.

Ogrody, drzewa, a nawet żywopłoty mogą ocieplić dom. Działają jako naturalne bariery, a także sprawiają, że środowisko jest zdrowe. Drzewa i żywopłoty pełnią również rolę cieni i zapewniają bardzo potrzebną prywatność w Twoim domu. Powstrzymują ciekawskich sąsiadów i osoby postronne przed zaglądaniem do ogrodu i pomieszczeń. Drzewa zimozielone są świetne, jeśli chcesz korzystać z naturalnych barier przez cały rok. Ponieważ mają zielone liście przez cały rok, mogą zapewnić ochronę i redukcję hałasu, których potrzebujemy przez cały czas.

Leyland Cypress to jedno z najbardziej pożądanych drzew zimozielonych. Rośnie szybko i szybko pokrywa dużą powierzchnię. Mają grube liście i mogą skutecznie odciąć hałas z zewnątrz. Drzewo może osiągnąć imponującą wysokość 75 stóp. Średnio rosną od 3 do 4 stóp rocznie! Mogą rosnąć w bezpośrednim świetle słonecznym, ale lepiej nie wystawiać ich na silne wichury. Arborvitae to kolejne wiecznie zielone drzewo, które może dorastać do 50 stóp. Są to piękne drzewa i mają gładkie liście (w przeciwieństwie do większości innych wiecznie zielonych, które mają kolczaste). Wschodni czerwony cedr może być tak ogromny jak cyprys. Najlepiej rosną w półcieniu. Jedyną wadą jest to, że rosną bardzo wolno w porównaniu zarówno do cyprysika Leyland, jak i żywotnika.

Oprócz drzew skuteczną barierą dźwiękową mogą być także krzewy i niewielkie drzewka. Istnieje wiele wiecznie zielonych krzewów, które wyglądają wspaniale i pozostają zdrowe. Krzewy te mogą również pomóc w skutecznym ekranowaniu hałasu i mogą być używane jako żywopłoty. Osmantus jest jedną z takich opcji. Ta konkretna roślina może dorastać do 15 stóp. Dostępne są w różnych odmianach, od małych do dużych liści, od ciemnozielonych po barwne. Częściowe nasłonecznienie jest idealne dla tego krzewu. Istnieją odmiany Ligustrum, które można wykorzystać jako żywopłoty do ekranowania hałasu. Również Bayberry jest niezwykle popularna wśród wiecznie zielonych krzewów jako obrzeża lub bariery na trawniku lub w ogrodzie. Bayberry może rosnąć od 10 do 20 stóp. Są twarde, szybko rosną i mają wspaniały zapach. Dwa różne rodzaje Bayberry to „północna” i „południowa”. Wybierz typ w zależności od lokalizacji domu.

Prosty żywopłot może nie wyglądać wyjątkowo. Staraj się mieszać różne odmiany i dobrze je utrzymuj. Gobelinowy żywopłot jest bardzo atrakcyjny. Można go stworzyć ze złotego cyprysu, ostrokrzewu i buku. Możesz również dodać rośliny kwitnące, takie jak Sweetbrier, Escallonia itp., aby dodać koloru żywopłotom.

About the author

sxfqw

Leave a Comment